II Konferencja Giełd Trójmorza. Rozwój rynków kapitałowych w regionie wzorem dla Kaukazu Południowego

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Trójmorze stanowi odpowiedź na luki infrastrukturalne na kierunku Północ-Południe, podobnie sytuacja wygląda z rynkami kapitałowymi, gdzie mamy wiele do zrobienia w ramach giełd regionu.

7 października był pierwszym dniem II Konferencji Giełd Trójmorza. Wśród zaproszonych do Warszawy gości byli przedstawiciele kadry zarządzającej giełd z Chorwacji, Czech, Słowenii, Słowacji, Rumunii oraz Węgier.

W konferencji udział wzięli również dyrektorzy Centralnych Banków Armenii oraz Gruzji, którzy przedstawili swoją perspektywę rozwoju rynków kapitałowych w regionie Kaukazu Południowego.

30 lat doświadczeń GPW

W pierwszym panelu zatytułowanym „30 lat doświadczeń GPW na rzecz rozwoju rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodnich” udział wzięli Alexander Saveliev z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Davit Nahapetyan z Centranego Banku Armenii, Nikoloz Gagua wiceprezes Narodowego Banku Gruzji oraz Marek Dietl – prezes GPW.

Według Marka Dietla najistotniejsze z perspektywy polskiej transformacji było awansowanie w rankingach międzynarodowych do grona giełd rozwiniętych przez GPW. 30 lat temu, kiedy GPW była uruchamiana, była czterokrotnie mniejsza pod względem obrotów od giełdy w Grecji. Rozwój polskiego rynku kapitałowego był trudnym procesem, który przez wielu ekspertów międzynarodowych był skazywany na porażkę na początku lat 90. Choć, jak mówił prezes GPW, w Polsce nie było kapitału prywatnego, galopowała inflacja, to „doszliśmy do tego poziomu, że jesteśmy dla wielu państw wzorem do naśladowania”.

Prezes Gagua stwierdził że „gruziński rynek kapitałowy jest nadal na niskim poziomie rozwoju”. Jednakże w ostatnich latach przed pandemią gruzińska gospodarka rozwijała się w szybkim tempie – przekonywał. W kwestii czynników rozwojowych, Gruzja posiada przyjazne dla inwestorów rozwiązania podatkowe – podkreślił Nikloz Gagua. Jednocześnie Wiceprezes Banku Narodowego Gruzji stwierdził, że jego państwo powinno znaleźć się w przyszłości w gronie państw Trójmorza i korzystać z ich rozwiązań na rynkach kapitałowych.

Polskie rozwiązania wzorem dla Armenii?

Davit Nahapetyan z kolei zauważył, że głównym źródłem inwestycji (ok. 90 proc.) w Armenii są banki. Rynek kapitałowy w kaukaskim państwie potrzebuje dywersyfikacji w formach finansowania inwestycji. Nahapetyan zauważył, że rozwiązania polskie na rynkach kapitałowych powinny stanowić wzór dla Erywania. Armenia, chociaż korzysta z wielkiego rynku inwestycyjnego w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, jako mały kraj potrzebuje również dywersyfikacji inwestorów.

Alexander Saveliev przedstawił perspektywy rozwojowe dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nie ma innej alternatywy dla takich państw jak Armenia niż integracja w ramach większych projektów i współpracy regionalnej. Dobrym przykładem takiej integracji mogą być Państwa Bałtyckie lub Skandynawskie – stwierdził.

Skip to content