„Invest in Three Seas”. Prezes BGK: czas na współpracę sektora prywatnego i publicznego, jej przykładem jest Fundusz Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– Nadszedł czas na lepszą współpracę sektora prywatnego i publicznego. Bez niej nie będzie możliwe obudowanie naszej gospodarki – mówiła podczas forum „Invest In Three Seas” w Tallinnie Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Zarządu BGK, przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu Trójmorza.

Beata Daszyńska-Muzyczka mówiła podczas panelu poświęconego inwestycjom infrastrukturalnym, że „stoimy przed wielkim globalnym kryzysem”, skutkiem pandemii koronawirusa. – Fundusz Trójmorza i Inicjatywa Trójmorza to przykłady tego, jak pracować razem i odpowiadać na wielkie potrzeby – stwierdziła prezes BGK.

Przypomniała o „wielkich lukach infrastrukturalnych”. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu Trójmorza mówiła, że region „desperacko potrzebuje” rozwoju trzech sektorów: transportu, energetyki i cyfryzacji. Pochylając się nad energetyką Beata Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że należy się skupić „nie tylko na bezpieczeństwie energetycznym, ale też ochronie naszego środowiska, budowy zielonej energii w regionie”.

Konieczność rozwoju transportu, cyfryzacji i energetyki

Na sektor cyfrowy z kolei, jak mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka, region musi wydać dwukrotnie więcej pieniędzy niż na transport. Wyraziła radość, że właśnie w miejscu, gdzie odbywa się forum, w Tallinnie, znajduje się pierwsza inwestycja Funduszu Trójmorza w dziedzinie cyfryzacji. Jest to spółka Greenergy Data Centers. – Jest ona przykładem tego, jak możemy myśleć o cyberbezpieczeństwie w regionie poprzez inwestycje w sektor ICT – zaznaczyła.

Inwestycje w cyfryzację nazwała „wielkim wyzwaniem”, do którego trzeba zachęcać ośrodki publiczne, prywatne i międzynarodowe instytucje finansowe. Zwróciła się do zebranych na forum przedstawicieli tychże instytucji, aby dołączyli się do Funduszu Trójmorza i „pomogli temu regionowi”. – Fundusz Trójmorza to przykład inicjatywy, która inspirowana jest politycznie, ale napędzana komercyjnie – stwierdziła.

Skip to content