Kolejni europejscy politycy na kontrakcie u popleczników Putina
George Osborne, były polityk Partii Konserwatywnej, doradza firmie EN+, związanej z rosyjskimi oligarchami. W zarządzie przedsiębiorstwa zasiada także inny Torys: Greg Barker – pisze Financial Times.
„Notowana w Londynie od 2017 r. spółka EN+ posiada pakiet kontrolny w notowanej na giełdzie w Hongkongu firmie Rusal, największym poza Chinami producencie aluminium, a także posiada rosyjskie aktywa hydroenergetyczne” – pisze dziennik. „W 2018 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na kontrolowane wówczas przez Olega Deripaskę EN+ i Rusala za powiązania oligarchy z rosyjskim rządem, wywołując zamieszanie na światowych rynkach aluminium”.
George Osborne zasiadał w rządzie Davida Camerona w latach 2010-2016 jako sekretarz skarbu. To niewątpliwie atut przy szukaniu pracy z Rosjanami, którzy uwielbiają otaczać się byłymi europejskimi politykami, kupując sobie wpływy na najwyższych szczeblach władzy.
Dochodowa „butikowa firma doradcza”
Osborne dołączył do firmy doradczej Robey Warshaw i odszedł z polityki. Szybko wspinał się po szczeblach kariery mimo braku doświadczenia w biznesie i finansach. Od samego początku współpracował z oligarchą Olegiem Deripaską.
„Robey Warshaw, firma doradcza Osborne’a (…), pomagała Rusalowi, notowanej na giełdzie w Londynie, spółce zależnej EN+, negocjować wiele kwestii z Norilsk Nickel, największym na świecie producentem niklu, którego głównym akcjonariuszem jest rosyjski miliarder Władimir Potanin” – pisze Financial Times.
„Butikowa firma doradcza została założona przez byłego bankiera Morgan Stanley Simona Robeya i byłego bankiera UBS Simona Warshawa w 2013 roku. Mając zaledwie trzech partnerów przed dołączeniem Osborne’a i garstkę pracowników, Robey Warshaw zarobił 207 mln funtów w ciągu ostatnich siedmiu lat, doradzając przy największych transakcjach korporacyjnych w Wielkiej Brytanii” – czytamy w artykule.
Potatin, człowiek Putina
Były sekretarz skarbu był wielokrotnie widywany z Deripaską, w tym na jego prywatnym jachcie na Korfu w 2008 r. – pisze z kolei Daily Mail. Dobre interesy z EN+ są możliwe dzięki innemu politykowi Partii Konserwatywnej Gregowi Barkerowi, ministrowi w rządzie Camerona, pełniącego tam funkcję prezesa zarządu
Barker został szefem EN+ tuż przed wejściem spółki na giełdę w Londynie w 2017 r. Obecnie nadzoruje restrukturyzację firmy Rusal. Deripaska zrezygnowała z kontroli nad EN+ i Rusal w 2019 r. w umowie wynegocjowanej przez Barkera w zamian za zniesienie sankcji przez Stany Zjednoczone wobec obu firm. Deripaska do dziś zachowuje 44,95 proc. udziałów w EN+.
Z kolei Rusal jest właścicielem 25,5% akcji Norylska, gdzie 34,5% udziałów posiada Interros, kontrolowany przez Władimira Potanina. Interros działa jako partner zarządzający, a Potanin pełni funkcję dyrektora generalnego Norylsk w ramach umowy z 2012 r. pomiędzy dwoma głównymi inwestorami. Potatin jest uznawany za oligarchę, który brał udział w grabieżczej prywatyzacji za prezydentura Borysa Jelcyna. Obecnie uznawany jest za człowieka Władimira Putina.