Kongres „Polska Wielki Projekt”. Szynkowski vel Sęk: suwerenność jest fundamentem

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

– Suwerenność jest fundamentem, jeżeli jej nie ma, to nie ma możliwości reagowania przez państwo w sposób skuteczny na wyzwania w żadnej ze sfer funkcjonowania państwa – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej.

„Jest pytanie, czy dziś tendencje, które pojawiają się w UE, nie dążą od tego, by pewne kompetencje bezpowrotnie i ze szkodą dla niektórych państw, przekazać instytucjom UE. To jest wizja, której my się zdecydowanie sprzeciwiamy” – dodał minister.

W rozmowie w PR24 minister odniósł się do hasła tegorocznego Kongresu: „suwerenność”. O suwerenności mówił w kontekście relacji naszego kraju w UE.

„Suwerenność jest fundamentem, jeżeli jej nie ma, to nie ma możliwości reagowania przez państwo w sposób skuteczny na wyzwania w żadnej ze sfer funkcjonowania państwa. Także w polityce społecznej czy kulturalnej państwo nie ma podstawowych narzędzi, by móc skutecznie wkraczać w te polityki, dlatego suwerenność jest tak ważna” – zaznaczył.

Zdaniem Szynkowskiego vel Sęka, suwerenność jest czymś co „uchodzi za oczywiste”. „Ale w dzisiejszych warunkach geopolitycznych, zarówno ze względu na zagrożenie ze Wschodu, jak i procesy, które dostrzegamy w UE, to już nie jest oczywiste. O suwerenności i jej roli trzeba dyskutować” – dodał minister.

Ruszył XIII Kongres „Polska Wielki Projekt”. W tym roku pod hasłem „suwerenność”

UE wtrąca się w nasze sprawy

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że nasz kraj ma „pełną suwerenność w sprawach fundamentalnych, takich jak polityka dotycząca bezpieczeństwa państwa, polityka zagraniczna czy energetyczna”.

„Tu nasza suwerenność, nasz decydujący wpływ na decyzje w tych sprawach, ma miejsce. Jest natomiast cała warstwa dotycząca np. wymiaru sprawiedliwości, gdzie nie ma przekazanych kompetencji instytucjom europejskim dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a jednak instytucje te swoimi decyzjami czy interpretacjami artykułów ogólnie mówiących o prawie do sądu wkraczają w tę sferę polskiej suwerenności. To jest obszar, gdzie walka o naszą suwerenność się toczy” – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

***

XIII Kongres „Polska Wielki Projekt” potrwa do 4 czerwca.

Nad XIII Kongresem „Polska Wielki Projekt” patronat honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny nad kongresem objął portal Trójmorze.

Fot. Twitter/@SzSz_velSek

Skip to content