Litewskie koleje rozpoczynają dostawy węgla do Polski

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG) LTG Cargo, rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie.

Jak poinformowała spółka – pierwszy pociąg już wyruszył. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.

Alternatywa dla Rosji i Białorusi

„Na zlecenie polskiego państwowego importera węgla ładunki będą przewożone z portu w Kłajpedzie do Trakiszek, skąd LTG Cargo Polska przetransportuje je do Białegostoku, a następnie partnerzy dostarczą węgiel do Braniewa w północno-zachodniej Polsce” – czytamy w komunikacie LTG.

Egle Szime, dyrektor generalny LTG Cargo wskazuje w komunikacie, że „zarówno firma, jak i rynek w regionie aktywnie dywersyfikują trasy logistyczne i szukają alternatywnych dróg, aby ominąć Rosję i Białoruś”.

„Polska importuje obecnie węgiel przez swoje porty. Jednak zwiększony popyt zachęca do poszukiwania nowych kierunków przeznaczenia, w tym do wysyłania ładunków z portu w Kłajpedzie przez Litwę” – zaznacza w komunikacie Szime podkreślając, że „przygotowaliśmy się do tego projektu bardzo szybko, zaledwie w ciągu kilku miesięcy”.

Zakłada się, że nową trasą do Polski będzie przewożone około 5 tys. ton węgla miesięcznie, a w przyszłości wolumeny te mają wzrosnąć; poszukiwane są również rozwiązania umożliwiające transport węgla z Kłajpedy przez terminal intermodalny w Kownie.

PAP

fot. twitter/@invest_LT

Skip to content