Litwa chce otworzyć biuro handlowe na Tajwanie, Chiny protestują

Podziel się tym wpisem:

Litewskie ministerstwo gospodarki i innowacji zapowiedziało, że w 2021 r. zostanie uruchomione na Tajwanie reprezentacyjne biuro handlowe. Decyzji sprzeciwiają się Chiny – uznające wyspę za część swojego terytorium.

Agencja Reutera zacytowała rzeczniczkę ministerstwa gospodarki i innowacji Litwy, która mówiła, że otwarcie biura ma pobudzić dyplomację gospodarczą bałtyckiego kraju w Azji.

Reakcja Chin

Przeciwko planom rządu w Wilnie wystąpiły Chiny. Rzecznik tamtejszego MSZ Wang Wenbin sprzeciwił się tworzeniu jakichkolwiek oficjalnych instytucji na Tajwanie. Wezwał rząd w Wilnie, by przestrzegał zasady „jednych Chin”. Pekin uważa wyspę za swoje zbuntowane terytorium.

Jak przypomina agencja Reutera, jedynie czternaście państw na świecie oficjalnie uznaje Tajwan i ma z tym krajem nawiązane stosunki dyplomatyczne. Niemniej są kraje i organizacje (w tym UE), które za pośrednictwem podobnych biur, utrzymują nieformalne stosunki z rządem w Tajpeju.

Litwa nie chce „17+1”?

Niedawno odbył się szczyt państw formatu „17+1” (Chiny + 17 państw Europy Środkowo-Wschodniej). Azjatycki kraj był reprezentowany przez przywódcę – Xi Jinpingiem. Litwa nie delegowała na spotkanie premiera ani prezydenta, a ministra transportu.

Kilka dni później tamtejszy resort dyplomacji oświadczył, że działanie formatu „nie przyniosło oczekiwanych rezultatów” i rząd w Wilnie woli skupić się na stosunkach z Pekinem opartych dwustronne relacje lub w ramach członkostwa Litwy w Unii Europejskiej.

Źródło: Reuters

Skip to content