Litwa ogranicza tranzyt z Rosji i Białorusi

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Litewskie władze zaktualizowały listę dóbr podwójnego zastosowania, których tranzyt przez terytorium Litwy do Rosji i Białorusi, będzie zakazany.

— Dokładamy wszelkich starań, aby zmniejszyć możliwości techniczne Rosji i Białorusi do prowadzenia działań wojennych na Ukrainie — powiedziała minister gospodarki i innowacji Aušrinė Armonaitė, cytowana przez litewskie media publiczne.

— W czerwcu ograniczyliśmy eksport produktów podwójnego zastosowania, które są eksportowane do krajów Azji Środkowej przez Litwę, Białoruś i Rosję i które mogłyby być wykorzystywane do działań wojennych na Ukrainie. Ponieważ widzimy potrzebę wzmocnienia naszych rozwiązań, wprowadzamy dodatkowe ograniczenia — dodała.

Nowe przepisy zabraniają tranzytu maszyn do toczenia metali, wiercenia, frezowania, gwintowania, półprzewodników, dwutlenku manganu, ogniw litowo-jonowych, akumulatorów, barometrów i pojazdów transportowych. Litwa uzasadniła, że wymienione urządzenia i towary mogą być wykorzystywane przy produkcji broni używanej przeciwko Ukrainie.

Coraz szersza czarna lista zaognia i tak już napięte relacje z białoruskimi firmami. Producent nawozów potasowych Belaruskalij złożył przeciwko Litwie pozew o arbitraż. Białorusini wysunęli poważne roszczenia finansowe. Według mediów chodzi o 1 mld euro odszkodowania. Powodem jest wygaśnięcie umowy tranzytowej przez Litwę. Litwini zdecydowali się rozwiązać kontrakt z powodu zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego w lutym 2022 r. Tymczasem Litwa oraz dwa pozostałe państwa bałtyckie borykają się ze zmniejszonymi wolumenami handlu zagranicznego. Eksport na Litwie spadł o 9 proc. rok do roku, ale i tak jest dwukrotnie większy niż na Łotwie czy w Estonii. Natomiast import skurczył się o 13 proc. Deficyt handlowy Liwy wyniósł 3,9 mld euro.

Fot. Obraz autorstwa aleksandarlittlewolf na Freepik

Skip to content