Litwa opuszcza format „17+1”. Wilno coraz dalej od Pekinu

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Kraje bałtyckie są coraz bardziej sceptyczne wobec współpracy z Chinami. Szukają za to zbliżenia z Tajwanem.

Litwa opuści forum współpracy Europy Środkowej z Chinami i otworzy biuro handlowe na Tajwanie – dowiedział się portal Trimarium.pl.

Już z początkiem marca litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis dał do zrozumienia, że jego kraj zrewiduje stosunki z Pekinem na bazie przestrzegania przez Chiny praw człowieka, demokracji i rządów prawa.

W ślad za Litwą – Łotwa i Estonia?

W opinii Landsbergisa Chiny mogą używać forum 17 + 1 do dzielenia Europy, co potwierdzają dane np. wywiadu estońskiego. Niewykluczone więc, że w ślady Litwy pójdą pozostałe dwa kraje bałtyckie – Estonia i Łotwa.

Szczyt 17 + 1 jest platformą współpracy Chin z 17. krajami Europy Środkowej, w tym 12. z Unii Europejskiej. Obejmuje on: Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Węgry, Łotwę, Litwę, Macedonię Północną, Czarnogórę, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację i Słowenię.

Spośród wymienionych krajów, najwyższych przedstawicieli rangą wysłali nań Polska i Czechy, które reprezentowali odpowiednio Andrzej Duda i Milosz Zeman. Pozostałe kraje wydelegowały swoich ministrów. Litwini byli od początku sceptyczni wobec tej formy współpracy i komentowali, że podczas spotkania nie zapadły żadne ważne decyzje dla kraju.

Napięte stosunki Litwa-Chiny

Tymczasem Litwa jest zdeterminowana, aby otworzyć biuro handlowe swojego kraju na Tajwanie – informuje Reuters. Placówka miałaby zacząć funkcjonować jeszcze w tym roku, potwierdziło Ministerstwo Gospodarki i Innowacji Litwy.

Relacje między Wilnem a Chinami stają się coraz bardziej napięte także po tym jak 23 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora tego kraju na Litwie, aby oficjalnie zaprotestować przeciwko chińskim sankcjom nałożonym na posłankę Dovilė Šakalienė oraz europejskich obrońców praw człowieka.

Najwyraźniej Litwa chce pozostać lojalna wobec Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, zwłaszcza wobec twardego kursu NATO wobec Chin. USA są dla krajów bałtyckich gwarantem bezpieczeństwa narodowego i nie zmienia tego nawet obietnica gigantycznych chińskich inwestycji w rejonie Trójmorza.https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=true&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1374710128419745797&lang=pl&origin=https%3A%2F%2Ftrimarium.pl%2Flitwa-opuszcza-format-171-wilno-coraz-dalej-od-pekinu%2F&sessionId=8b8d48f2faf391f1e54a82a83fef326d2d4cca65&theme=light&widgetsVersion=c8fe9736dd6fb%3A1649830956492&width=500px

Skip to content