Litwa przyciąga przedsiębiorców z Białorusi

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

W konsekwencji wydarzeń z sierpnia 2020 roku związanych ze sfałszowaniem wyborów na Białorusi oraz nasileniem represji rządu wobec obywateli, wielu białoruskich przedsiębiorców próbuje przenieść swoją działalność za granicę.

Według danych litewskiej administracji około 100 białoruskich firm chce ulokować swoją działalność na terytorium Republiki Litwy. Wśród zainteresowanych dominują podmioty związane z nowoczesnymi technologiami, np. Epam Systems, twórca popularnej gry World of Tanks, czy deweloper aplikacji dla zdrowia kobiet Flo Health oraz firmy programistyczne Coherent Solutions i Godel Technologies.

Liberalizacja rynku pracy

Zwiększenie zainteresowania inwestycjami na Litwie związane jest również z liberalizacją rynku pracy wobec cudzoziemców w tym państwie. Poprawki w prawie litewskim, które są obecnie rozpatrywane w parlamencie, dotyczą pracowników firm, które będą funkcjonować na terytorium Litwy.

Rozpatrywane jest prawo stałego pobytu dla pracowników oraz ich rodzin niezależnie od branży i specjalizacji danej firmy. Według nowego prawa z tych ułatwień będą mogli skorzystać pracownicy firm, które tworzą co najmniej 20 miejsc pracy i zainwestują w bałtyckim kraju co najmniej 1,45 mln euro. Dodatkowe obostrzenie będzie dotyczyło wynagrodzenia pracowników, które nie będzie mogło być niższe niż 1,5 średniego uposażenia w miejscu inwestycji. Nowe regulacje mają wejść już w czerwcu.

Gest solidarności

Nowe regulacje wprowadzane na Litwie są z jednej strony gestem solidarności wobec obywateli Białorusi, którzy mają trudności w prowadzeniu swojej działalności w ojczyźnie. Jednocześnie rozwiązanie to może być również bardzo korzystne dla gospodarki litewskiej ponieważ za sprawą odpowiednich narzędzi administracyjnych przyciąga kapitał oraz innowacyjne technologie z sąsiedniego państwa, w którym przed wydarzeniami z sierpnia 2020 roku, branża IT była istotnym pracodawcą w sektorze prywatnym na Białorusi.

Rozwiązania litewskie mogłyby być również zastosowane w innych państwach regionu, w tym w Polsce gdzie imigracja z Białorusi po natężeniu się represji na Białorusi znacząco wzrosła. Jednakże ta tendencja prowadzi również do „drenażu mózgów” z Białorusi. Zainstalowanie swoich przedsiębiorstw na Litwie dla branży technologicznej z Białorusi będzie wiązała się z określonymi inwestycjami, które sprawią, że nawet jeśli dojdzie do przemian politycznych na Białorusi powrót będzie utrudniony.

Skip to content