Litwa wprowadza paszporty covidowe. Ułatwią m.in. korzystanie z obiektów gastronomicznych

Podziel się tym wpisem:

Nasz północno-wschodni sąsiad jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadza paszporty covidowe nie czekając na regulacje europejskie.

Litwini są w awangardzie regulacji sanitarnych i wprowadzają dokument, który będzie uprzywilejowywał osoby aktywne w prewencji koronawirusowej. „Paszport możliwości” został zatwierdzony w środę przez rząd Republiki Litewskiej – informuje Kurier Wileński.

Dokument nie dyskryminuje żadnej z grup obywateli. Otrzymują go zarówno osoby zdrowe, które mają potwierdzony negatywny test w kierunku Covid-19: PCR lub antygenowy, ozdrowieńcy oraz zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi na terenie Unii Europejskiej.

Ułatwienia dla posiadających paszporty covidowe

„Paszport możliwości” wejdzie w życie 24 maja. Dzięki niemu, posiadacz będzie mógł korzystać bez ograniczeń z obiektów gastronomicznych, kasyn czy uczestniczyć w wydarzeniach publicznych do 500 osób. Bez ograniczeń można by także brać udział w uroczystościach prywatnych – ślubach czy imprezach okolicznościowych.

Udogodnienie przewidziane jest dla osób poniżej 16. roku życia. Równocześnie resorty edukacji i ochrony zdrowi rozpoczęły prace nad masowym testowaniem uczniów klas 5-11. Obecnie nauka w szkołach odbywa się stacjonarnie lub zdalnie, jednak planowany jest powrót wszystkich uczniów do klas jeszcze w tym roku szkolnym.

Skip to content