Litwa wyprodukuje szczepionki na koronawirusa? Rozmowy trwają

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Rząd Litwy prowadzi rozmowy na temat możliwości produkcji szczepionek COVID-19 w tym kraju, powiedziała w środę premier Ingrida Šimonytė – informuje Baltic Times.

– Nie mogę wymienić żadnych firm ani podać konkretów, ale rząd podejmuje starania zarówno w rozmowach z przedsiębiorcami jak i z Komisją Europejską, a konkretnie z komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, aby wykorzystać potencjał Litwy, która może produkować szczepionki – powiedziała Šimonytė.

We wtorek minister gospodarki i innowacji Ausrine Armonaite omówił tę możliwość z profesorem Vladasem Algirdasem Bumelisem, prezesem zarządu Northway Biotech. Bumelis powiedział, że firma może rozpocząć produkcję substancji czynnej szczepionek najwcześniej za rok, po zawarciu stosownych umów z producentami szczepionek. Według firmy Northway Biotech może wytwarzać substancję czynną szczepionek AstraZeneca i Novavax.

Pomoże Łotwa?

Co prawda Northway Biotech posiada linię do produkcji substancji czynnej, nie ma jednak możliwości produkowania opakowań, koniecznych do przechowywania i dystrybucji preparatu. Tutaj jednak w sukurs może przyjść Łotwa, bowiem Łotysze posiadają u siebie tego typu fabryki. W proces produkcji zaangażowane byłyby więc dwa kraje bałtyckie. Obecnie na Litwie robi się już komponenty wykorzystywane do produkcji szczepionek. Wytwarza je w Wilnie firma Fisher Scientific Baltics.

Aktualnie w krajach unijnych zaszczepiono już ponad 25 proc. populacji. Rozdystrybuowano już około 150 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19. Dane ujawniła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.„Jedna czwarta Europejczyków otrzymała pierwszą dawkę” – napisała na Twitterze. „Będziemy mieć wystarczającą ilość dawek, aby zaszczepić 70 procent dorosłych w UE w lipcu” – dodała. W 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej mieszka blisko 450 milionów ludzi. Według danych KE 266 milionów z tych osób to osoby dorosłe.

Skip to content