Litwa wznawia tranzyt do Kaliningradu. „Rozbiórki torów” nie będzie

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Litwa wznowiła tranzyt niektórych towarów objętych sankcjami do i z Obwodu Kaliningradzkiego. To zastosowanie się przez władze kraju do nowych wytycznych UE.

O wznowieniu tranzytu poinformowała spółka LTG Cargo (Lietuvos Geležinkelių), która jest głównym operatorem przewozów towarowych Kolei Litewskich.

Litwa wznawia tranzyt do Kaliningradu

Nowe wytyczne KE zakładają, że wielkość tranzytu ma mieścić się w średnie z ostatnich 3 lat. To ma odzwierciedlać realny popyt na towary w ich miejscu przeznaczenia. Ponadto, będzie to stanowiło rodzaj kontroli nietypowych przepływów towarów czy obchodzenia przepisów. Spółka w komunikacie zaznaczyła jednak, że nie jest planowane obecnie wznowienie tranzytu towarów luksusowych.

Litwa wstrzymała tranzyt towarów pochodzących z Rosji w drugiej połowie czerwca. Władze argumentowały decyzję unijnymi sankcjami. W drugiej połowie lipca KE opublikowała nowe wytyczne, które zakładają, że transport drogowy towarów „zakazanych” nie jest możliwy, ale kolejowy już tak.

Wymiany torów nie będzie

Minister transportu i komunikacji Marius Skuodis podkreślił, że rząd i koleje litewskie (LTG) skupiają się na rozbudowie normalnotorowej (europejskiej) sieci torów kolejowych na Litwie. Zaznaczył, że nie ma planów demontażu szerokotorowych (rosyjskich) torów.

Jednocześnie Skuodis podkreślił, że nie ma obecnie żadnych przesłanek by „rosyjskie tory” demontować.

„Obecnie cała uwaga rządu i LTG skupia się na zagospodarowaniu torów normalnotorowych. Odbywa się to w sposób ekonomicznie uzasadniony, w tym ze względów geopolitycznych. Sugestie dotyczące demontażu [rosyjskich torów kolejowych] itp. nie są poważne” – powiedział Skuodis.

Jak informują litewskie media, po decyzji KE rozgorzała dyskusja o ewentualnym demontażu rosyjskich torów. Miałoby to uniemożliwić w przyszłości (bez specjalnych zakazów) transport towarów z Rosji.

źródło: https://www.delfi.lt/

fot.: Reuters

Skip to content