Litwa zacieśnia współpracę z Tajwanem. „Półprzewodniki jak ropa”

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Fundusz inwestycyjny Taiwan Central and Eastern Europe (CEE) Taiwania o wartości 200 mln USD zdecydował się zainwestować 3,5 mln euro w litewski Litilit i jednocześnie zostać strategicznym partnerem firmy.

„Tajwan wykorzystał swoją rozległą wiedzę i partnerstwo z przemysłem technologicznym na Tajwanie, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w Dolinie Krzemowej Stanów Zjednoczonych, aby pomóc firmie Litilit w rozwoju” – powiedział Eric Huang, szef przedstawicielstwa Tajwanu na Litwie, 7 listopada w Wilnie w przyjęcie z okazji pierwszej inwestycji Funduszu na Litwie.

Zacieśnianie współpracy gospodarczej między krajami to dopiero początek. Jak przekonuje strona litewska, obecna inwestycja jest „jedną z wielu”, które w najbliższym czasie zostać podpisane.

Szef przedstawicielstwa Tajwanu podkreślił, że po porozumieniu osiągniętym przez rządy Litwy i Tajwanu, Instytut Badań nad Technologią Przemysłową Tajwanu będzie również współpracował z litewską Teltonika IoT Group w zakresie rozwoju technologii projektowania i produkcji półprzewodników – tak ważnych zwłaszcza w okresie post-pandemicznym oraz coraz większego wyścigu zbrojeń na świecie.

Eric Huang twierdzi, że Tajwan zdecydował się zlecić swojemu Instytutowi Badań nad Technologią Przemysłową bezpośrednią współpracę z Teltoniką – wiodącym litewskim producentem elektroniki – w celu zbudowania swoich możliwości w zakresie technologii półprzewodnikowych poprzez kompleksowy pakiet rozwiązań.

„Z przyjemnością informuję, że Taiwania Capital otworzyła swoje biuro w Wilnie wraz z menedżerem inwestycyjnym, aby móc dalej wykorzystywać obopólnie, korzystne lokalnie możliwości inwestycyjne. Tajwan chciałby stworzyć korzystną dla obu stron współpracę między. Naszym celem jest nawiązanie strategicznej współpracy, aby połączyć przewagę konkurencyjną firm z obu krajów w branżach o wysokiej wartości” – powiedział Huang.

Półprzewodniki jak ropa

Mówiąc o współpracy w zakresie półprzewodników, powiedział: „Półprzewodniki to ropa XXI wieku… Czy mamy ufać chipom półprzewodnikowym produkowanym przez firmy krajów autorytarnych? Odpowiedź brzmi: „oczywiście nie”. Dlatego uniwersalne wartości, takie jak demokracja, wolność, prawa człowieka i rządy prawa, mają fundamentalne znaczenie dla wartości półprzewodników. Im bardziej zaawansowane chipy, tym ważniejsze są wartości uniwersalne. Ponieważ Tajwan jest uznawaną na całym świecie pełnoprawną demokracją z zaawansowaną technologią, to nie przypadek, że to właśnie ten kraj dostarcza 93 procent wszystkich zaawansowanych chipów na świecie. Wartości demokratyczne jako całość są nieodzowną częścią zaawansowanej technologii”.

Huang powiedział, że Tajwan rozumie silne aspiracje Litwy do rozwoju tak strategicznego przemysłu na Litwie.

„Ponieważ Litwa demonstruje swoje silne poparcie dla wartości demokratycznych, Tajwanu i jego demokracji w obliczu autorytarnego reżimu ze strony Chin, ufamy, że Litwa będzie ważnym i niezawodnym partnerem do dzielenia się cenną, specjalistyczną wiedzą w zakresie półprzewodników, którą Tajwan rozwijał przez ponad 50 lat. Chcielibyśmy podzielić się nią z Litwą, ponieważ jesteśmy silnymi partnerami stawiającymi na wartości” – powiedział.

Tajwan oprócz inwestycji w przemysł technologiczny na Litwie, ufundował 27 stypendiów litewskim studentom.

Według szefa przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie, eksport Litwy na Tajwan wzrósł w pierwszej połowie tego roku o 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

BalticTimes/twitter

fot. twitter/@visegrad24

Skip to content