Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Łotwa wprowadza program 500+

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Kolejny kraj wzoruje się na polskich programach prorodzinnych. W kwietniu rozpoczną się wypłaty w ramach łotewskiego odpowiednika programu 500+.

W połowie lutego łotewski rząd zaakceptował plan przyznania specjalnych wypłat w wysokości 500 euro na dziecko, aby pomóc rodzinom przezwyciężyć kryzys związany z pandemią koronawirusa.

Niemal 365 tys. beneficjentów

Plan o wartości 182 mln euro, przewiduje wypłatę 500 euro na każde dziecko. Do programu kwalifikuje się 364 097 najmłodszych obywateli tego kraju.

Niestety  będzie to jednorazowe wsparcie finansowe, pokrywane z awaryjnego programu budżetowego i wypłacane automatycznie przez Państwową Agencję Ubezpieczeń Społecznych (SSIA) – bez konieczności składania wniosku przez rodziców lub opiekunów.

Ponadto dzieci urodzone przed 6 kwietnia otrzymają również 500 euro becikowego. Płatności będą wypłacane na wszystkie dzieci do 15 roku życia oraz te w wieku od 15 do 20 lat, które nadal uczą się i pozostają na utrzymaniu rodziców.

Wsparcie dla seniorów i bezrobotnych

„Jednym pieniądze pozwolą na zakup komputera do nauki na odległość, inni wydadzą go na odzież, artykuły gospodarstwa domowego czy artykuły codziennego użytku. W rozmowach z koalicjantami będę się też starała pozyskać poparcie dla mojej propozycji wsparcia finansowego. 200 euro dla seniorów i osób ze specjalnymi potrzebami” – mówiła minister opieki społecznej Ramona Petraviča

Policy ostatecznie doszli do porozumienia i w marcu, łotewski rząd wprowadził także jednorazowe świadczenia dla seniorów i osób, które wskutek pandemii straciły pracę lub ubezpieczenie. Dorośli mogą liczyć na wypłatę 200 euro na osobę. Na ten cen rząd przeznaczył dodatkowe 112,3 mln euro.

Skip to content