Lukoil Europe oraz jego rumuńska rafineria ponownie trafiły przed sąd za nadużycia finansowe

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

25 listopada, Sąd Apelacyjny wznowił postępowanie przeciwko zarządowi rafinerii Petrotel Lukoil w Ploeszti (w środkowej Rumunii) jak również przeciwko spółce zarządzającej rafinerią i „spółce macierzystej” Lukoil Europe Holdings (Holandia).

Rumuńscy prokuratorzy ogłosili w sierpniu, że zakończyli śledztwo w sprawie rzekomego oszustwa w lokalnej rafinerii Łukoil i postawili w stan oskarżenia należącą do Rosji rafinerię Petrotel, jej rosyjskiego dyrektora generalnego i pięciu innych urzędników. Prokuratorzy oszacowali straty państwa na 7,6 mld RON (1,76 mld euro) i zajęli udziały oraz rachunki bankowe spółek należących do Grupy Lukoil o wartości 2 mld euro.

Prokuratorzy postawili zarzuty Petrotelowi Lukoil Ploiesti i byłym członkom jego najwyższego kierownictwa – Andrejowi Iurevici Bogdanovi, Andreiowi Ratcie, Dorel Dutu, Aleksiejowi Vointsewowi, Oldze Kuzinie i Danowi Danulescu. Część zarzutów dotyczy praktyk w zakresie cen transferowych w latach 2011-2014, kiedy to zarządzający rafinerią podpisywali kontrakty na zakup ropy naftowej i sprzedaż produktów naftowych po nieprzychylnych spółce cenach – stwierdzili prokuratorzy.

Skip to content