Nowe dane Eurostatu. Polska i Czechy znów z najniższym bezrobociem w UE

Podziel się tym wpisem:

Jak wynika z danych Eurostatu, Polska i Czechy miały w lutym najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej. Był to kolejny miesiąc, gdy w obu tych państwach stwierdzono najniższy odsetek niezatrudnionych w UE.

Bezrobocie w całej Unii Europejskiej wyniosło 7,5 proc. W strefie euro – 8,3 proc. (oczekiwano 8,1 proc.).

Polska i Czechy z najniższym bezrobociem

Eurostat opublikował dane, z których wynika, że w Polsce liczba bezrobotnych wynosi 540 tys. Według metodologii urzędu oznacza to 3,1-procentowe bezrobocie. Ten sam wskaźnik stwierdzono w styczniu. I wówczas, i obecnie był to wynik dający Polsce pierwsze miejsce pod tym względem w Unii Europejskiej.

W Czechach bezrobocie spadło w lutym o 0,1 pkt. proc. do 3,2 proc. To drugi najniższy wskaźnik niezatrudnionych w Unii Europejskiej. To kolejny miesiąc, gdy Czesi są pod tym względem drudzy we Wspólnocie. Polska i Czechy regularnie znajdują się na samym szczycie podobnych zestawień.

Bezrobocie w krajach Trójmorza

Szóste miejsce w UE zajmują Węgry z 4,5-procentową stopą bezrobocia. Siódma jest Słowenia (4,9 proc.), ósma – Bułgaria (5,3 proc.), na dziewiątej pozycji – Rumunia i Austria (5,7 proc.). Bezrobocie poniżej unijnej średniej Eurostat zanotował również w Chorwacji (7,1 proc.), Estonii (7,2 proc.) i Słowacji (7,3 proc.).

Litwa ma najgorszy wynik spośród państw Trójmorza pod tym względem. Stwierdzono tam 9,6-procentowe bezrobocie. Nieco niższy odsetek niezatrudnionych – 8,7 proc. – ma Łotwa.

Skip to content