Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Nowe dostawy broni dla Ukrainy

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Postępy w obwodzie chersońskim i rajd w Donbasie, zbiegają się informacjami o nowych dostawach broni dla walczącej Ukrainy.

Norweskie ministerstwo obrony poinformowało o darowiźnie na rzecz ukraińskiej armii 160 rakiet Hellfire. Są to pociski typu wystrzel i zapomnij, używane przeciwko celom lądowym, ale także morskim. Jest to broń produkcji amerykańskiej, naprowadzany wiązką laserową. Posiadają zasięg do 8 km i lecą z prędkością ponad 1500 km na godzinę. Dostawy sprzętu zapowiedziały też inne kraje NATO.

Kolejny pakiet pomocowy uruchomili Amerykanie. Joe Biden zatwierdził nową transzę o wartości 675 mln dolarów. Decyzja zapadła po spotkaniu ministrów obrony w bazie wojskowej w Ramstein w ramach tzw. Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, w którym uczestniczyło 40 państw, w tym Polska. Ukraina otrzyma m.in. nowe systemy HIMARS, pojazdy opancerzone i amunicję.

Liz Truss będzie kontynuatorką polityki Borisa Johnsona

Dalszą pomoc obiecali także Brytyjczycy. Nowy minister spraw zagranicznych w rządzie Liz Truss – James Cleverly – chce wysłać na front systemy artylerii rakietowej M270 MLRS. Ruszą także dalsze szkolenia dla ukraińskiego wojska. Ministrowie obrony NATO ujawnili, że Kijów może liczyć na najnowocześniejszy sprzęt. Chodzi o rakiety AGM-99 HARM, niszczące radary, rakiety ziemia-ziemia GMLRS czy drony rozpoznawcze Scan Eagle.

Kolejny raz prośby o pomoc odrzuciły Niemcy. Kanclerz Scholz negatywnie odniósł się do wniosku premiera Denysa Szmyhala o przekazanie ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów Leopard 2, podczas wizyty w Berlinie. Wcześniej taką gotowość wyraził koncern zbrojeniowy Krauss-Maffei Wegmann. Scholz najpierw kluczył, a potem zignorował ten wątek w rozmowie z ukraińskim szefem rządu.

Dzieje się to w momencie kiedy Ukraina prowadzi udane operacje na południu kraju – w obwodzie chersońskim oraz w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie. Prezydent Złenski poinformował, że armia wyzwoliła już 30 miejscowości w obwodzie. Według informacji podawanych przez niezależne źródła ukraińskie, Rosjanie porzucają sprzęt i uciekają w panice z pola walki.

Eksperci wskazują na doskonały blef Ukraińców, którzy stworzyli wrażenie kontrofensywy na południu kraju. Wskutek tego Putin zdecydował o przerzuceniu najlepszych jednostek w okolice Chersonia. Dzięki temu Kijów dał rozkaz do ataku na Donbas. Ukraińskie oddziały wdarły się w ciągu trzech dni 60 km wgłąb terenów okupowanych przez wroga. Zajęli strategiczne miasta Bałklija i Kupiańsk, odcinając możliwości logistyczne Rosjan.

To otwiera drogę do ataku na Izjum i odzyskania ziem zajętych przez wojska Putina w ciągu ostatnich miesięcy.

fot. twitter/@TpyxaNews

Skip to content