Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Od dziś działa unijne embargo na węgiel z Rosji

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Zgodnie z planem, od dziś obowiązuje embargo Unii Europejskiej na import węgla z Rosji. To część 5. pakietu unijnych sankcji gospodarczych, składającego się także z sankcji w sektorze morskim i drogowym oraz z ograniczeń w handlu.

Decyzją państw członkowskich 5. pakiet wszedł w życie 8 kwietnia. Wtedy na wniosek Niemiec, sankcje zaczęły działać, ale nie objęły właśnie węgla.

Węgiel w UE pozostanie

Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej, o terminie tym przypomniał podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w Brukseli. Eric Mamer podkreślił, że Komisja Europejska wyjątkowo dopuszcza szerokie wykorzystanie węgla w Unii, mimo planów Zielonej Transformacji.

– Zakaz importu wszelkich form węgla rosyjskiego został uzgodniony w kwietniu przez Unię Europejską w ramach piątego pakietu sankcji wobec Rosji. 10 sierpnia to koniec okresu opóźnienia embarga na import węgla rosyjskiego i żadnych dalszych odroczeń nie będzie. Nie mamy wątpliwości, że państwa członkowskie wdrożą tę decyzję – powiedział Eric Mamer.

Turcja zapłaci za gaz w rublach. Erdogan mówi o „braku zwycięzcy”

Uderzenie w rosyjski eksport

Jak podają oficjalne dane Komisji Europejskiej, embargo będzie dot. 25 proc. całego rosyjskiego eksportu węgla. Co stanowi równowartość 8 mld euro rocznie. 5. pakiet sankcji zakłada także m.in.: zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów z wyjątkiem tych z żywnością, baryłkami ropy, czy pomocą humanitarną. Sankcjami zostali również objęci rosyjscy i białoruscy przewoźnicy drogowi.

Sankcje zakładają równie kolejne ograniczenia w eksporcie o wartości 10 mld euro. Rosyjskie spółki nie mogą także brać udziału w przetargach w unijnych krajach.

Skip to content