Odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. „Od przyszłego roku ma ruszyć pociąg na trasie Warszawa-Wilno”

Podziel się tym wpisem:

– Prawdopodobnie już w przyszłym roku ruszy linia kolejowa Warszawa-Wilno z przesiadką w Kownie. Spółki kolejowe pracują obecnie nad rozkładem i cennikiem – zapowiedział litewski minister transportu i komunikacji Marius Skuodis po rozmowie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Skoudis potwierdził, że zobowiązanie do rozpoczęcia przejazdów w następnym roku zostało potwierdzone także na szczeblu rządowym.

Trasa byłaby przedłużeniem obecnie kursującej linii osobowej Białystok-Kowno. Ministerstwa obu krajów zapowiadają, że pociąg będzie jeździł dwa razy dziennie.

Polsko-litewskie rozmowy

Do spotkania między ministrem Adamczykiem a ministrem Skuodisem doszło podczas polsko-litewskich międzyrządowych konsultacji, którym przewodzili szefowie rządów wspomnianych państw – Mateusz Morawiecki i Ingrida Šimonytė.

Premierzy w trakcie swojej rozmowy skupili się na kilku kolejnych kwestiach, między innymi na sytuacji na granicach z Białorusią. „Polska i Litwa są zdecydowane kontynuować za pomocą wszelkich niezbędnych środków wysiłki w celu skutecznej ochrony swoich granic, będących jednocześnie granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej” – stwierdził Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie prasowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projekty, które łączą

Premier Litwy Ingrida Šimonytė i premier Polski Mateusz Morawiecki omówili również projekty infrastrukturalne, gospodarcze i energetyczne, które dotyczą bezpośrednio obu państw. – Polska i Litwa intensywnie działają w sprawie Via Carpatia, Rail Baltica, Via Baltica, połączenia gazowego GIPL czy Harmony Link. Dzięki nim zwiększymy nasze bezpieczeństwo i zapewnimy dalszy rozwój regionu – wyjaśniła Šimonytė.

Polski premier zgodził się z szefową litewskiego rządu, określając konsultacje jako „kolejny krok ku zbliżeniu współpracy handlowej, gospodarczej, biznesowej i inwestycyjnej”. – Takiej solidarności i jedności z jaką mamy do czynienia przy współpracy Polski i Litwy, potrzebuje także cała Unia Europejska – przyznał Mateusz Morawiecki.

Źródło: zw.lt, gov.pl

Skip to content