Ogromna inwestycja amerykańskiego giganta w Polsce

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Amerykański gigant w dziedzinie produkcji układów scalonych firma Intel poinformowała o planach ogromnej inwestycji w Polsce. Jako lokalizację swojego zakładu firma wybrała okolice Wrocławia.

W piątek 9 czerwca firma Intel poinformowała, że wybrała okolice Wrocławia jako lokalizację dla swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu „integracji i testowania półprzewodników”. Inwestycja ma opiewać na 4,6 mld dolarów, w zakładzie zatrudnionych mam być ok. 2 tys. osób oraz tysiące osób powiązanych (m.in. dostawcy), a przy samym tworzeniu zakładu, miejsce pracy.

„Największa w historii inwestycja Intela potwierdza wysoką konkurencyjność i atrakcyjność inwestycyjną polskiej gospodarki. Dołączyliśmy do krajów z produkcją strategicznie istotnych i supernowoczesnych półprzewodników” – napisał prezes PFR Paweł Borys w piątek na Twitterze. I dodał, że „jesteśmy jednym z głównych beneficjentów nearshoringu na świecie”.

Ogromna inwestycja

Zakład Intela ma powstać na terenie o powierzchni niemal 300 ha, stając się dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski. Gigant technologiczny z Doliny Krzemowej wybrał miejsce inwestycji ze względu na zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z uczelnią techniczną.

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. Globalnie spółka zatrudnia ponad 121 tys. osób, w tym w Unii Europejskiej – ok. 10 tys. pracowników. 

pr24/pap/twitter

fot. twitter

Skip to content