Ogromna inwestycja Mercedes-Benz w Polsce

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Firma Mercedes-Benz zainwestuje miliard euro w fabrykę ulokowaną w Jaworze – taką informację podczas wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusz Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek przekazali przedstawiciele niemieckiego giganta motoryzacyjnego.

Przedstawiciele Mercedesa poinformowali, że firma podpisała z polskim rządem memorandum ws. budowy nowej fabryki w Jaworze. Fabryka ma specjalizować się w budowie „samochodów przyszłości”. Będą to w pełni elektryczne samochody dostawcze.

Budowa skupionej na produkcji elektrycznych pojazdów fabryki, to – jak tłumaczy Mercedes – zmiana polityki firmy, która skupia się teraz przede wszystkim na produkcji pojazdów zeroemisyjnych. Kwota inwestycji w sumie ma wynieść 1 mld euro, w ciągu najbliższych lat.

Zdaniem premiera, dzięki budowie rozwojowi fabryki, pracę w Jaworze znajdzie nawet kilkaset osób. A w „najbliższej przyszłości, nawet tysiąc osób”.

Inwestycje Mercedesa

Budowa zakładu w Jaworze (Dolny Śląsk) rozpoczęła się w 2017 roku. Inwestycja Mercedesa pochłonęła do tej pory ok. 600 mln euro, czyli ok 2,5 mld zł. Produkcję rozpoczęła w 2021 roku. Zatrudnienie znalazło w niej ponad 1,5 tys. pracowników.

Zakład specjalizuje się w produkcji czterocylindrowych silników benzynowych oraz baterii elektrycznych do samochodów osobowych Mercedes-Benz.

fot. twitter

Skip to content