Orlen Unipetrol chce dywersyfikować źródła przychodu. Zainwestuje w tym celu 30 mld CZK
„ORLEN Unipetrol do 2030 roku przeznaczy 30 mld koron czeskich (ponad 5 mld zł) na inwestycje, które umożliwią spółce dywersyfikację źródeł przychodu i wzrost konkurencyjności na międzynarodowym rynku” – czytamy w komunikacie PKN Orlen. Unipetrol to czeska spółka, której 100 proc. udziałów ma polski koncern.
PKN Orlen przekazał, że inwestycje mają wesprzeć całą Grupę Orlen w transformacji, która ma zaowocować utworzeniem neutralnego emisyjnie koncernu multienergetycznego. W przyjętym planie rozwoju Unipetrolu postawiono na dekarbonizację czeskiej spółki, zwiększenie jej energetycznej efektywności, a także rozwój biopaliw, recykling tworzyw sztucznych czy wreszcie nakłady na rozwój zeroemisyjnych i niskoemisyjnych źródeł eneregii.
Cel: neutralność emisyjna
Cytowany w komunikacie Orlenu prezes koncernu Daniel Obajtek zaznaczył, że działania biznesowe całej Grupy Orlen mają na celu przynieść jej neutralność emisyjną do 2050 roku. – Odnoszą się one także do zagranicznych rynków, na których jesteśmy obecni. Kierunki zmian wytycza strategia ORLEN2030, będąca naszą odpowiedzią na globalne trendy. Budujemy silny, efektywny i zintegrowany koncern multienergetyczny, zdolny do konkurowania w obliczu wielkich przemian na rynku paliwowym i energetycznym – powiedział.
Obajtek wskazał też, że w plany Orlenu wpisuje się także strategia Unipetrolu, a na ich realizacji skorzysta cały koncern oraz gospodarki i Polski, i Czechy, dla których Orlen Unipetrol stanowi „ważne ogniwo”.
„Strategiczne cele, maksymalna efektywność”
Jak czytamy, w ramach strategii rozwoju do 2030 roku czeska spółka ma przeanalizować możliwość realizacji elektrociepłowni parowo-gazowej i farmy fotowoltaicznej w Záluží koło Litvínova, zwiększyć ofertę paliw alternatywnych na stacjach Benzina (znajdujących się w Czechach i na Słowacji), a także m.in. rozwijać technologię wodorową i przejść transformację cyfrową (na którą zamierza wydać ok. miliarda złotych).
Prezes Zarządu Grupy ORLEN Unipetrol Tomasz Wiatrak wskazał, że czeska spółka to jeden z filarów całej Grupy Orlen. Podkreślił, że Unipetrol chce wesprzeć jej zieloną transformację. – Dostrzegamy także naszą odpowiedzialność za przyszłość energetyczną Czech, dlatego przygotowaliśmy konkretny plan działań, który pozwoli nam zrealizować strategiczne cele i osiągnąć maksymalną efektywność biznesową, w sposób nieobciążający przyrody i klimatu – wskazał.
Wodór, energia, rozwój stacji Benzina
Segmenty: rafineryjny, petrochemiczny, energetyczny, detaliczny oraz technologie wodorowe – w tych obszarach Orlen zamierza podjąć działania, o których poinformował w komunikacie. W przypadku segmentu rafineryjnego zakładane jest m.in. zmniejszenie sprzedaży produktów rafineryjnych i produkcję biopaliw na poziomie 0,2 mln ton. Biopaliwa te mają być wytwarzane „zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym, z opadów plastikowych i organicznych”.
Unipetrol zakłada też nawet czterokrotny wzrost rocznej produkcji energii elektrycznej, „co pozwoliłoby nie tylko na zaspokojenie własnych potrzeb na energię, ale także na jej sprzedaż innym odbiorcom”.
Źródło: PKN Orlen
Fot. Unipetrol