Paweł Jabłoński: region Trójmorza czeka wielki wzrost inwestycji, to szansa dla japońskich firm

Podziel się tym wpisem:

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko w ciągu najbliższych 10 lat w naszym regionie wydatki na infrastrukturę będą musiały wynieść co najmniej 600 miliardów euro – powiedział podczas polsko-japońskiego sympozjum „Why Poland Now?” wiceszef MSZ i pełnomocnik rządu do spraw Inicjatywy Trójmorza Paweł Jabłoński. Dodał, że jest to szansa dla inwestorów z Japonii.

Konferencja „Why Poland now? Attractive destination for energy and infrastructure projects!” dała przedstawicielom polskiego i japońskiego biznesu możliwość wirtualnego spotkania, podczas którego poruszono kwestie inwestycji w takie sektory jak infrastruktura czy energetyka.

W swoim wystąpieniu Paweł Jabłoński podkreślił, że Japonia „należy do najważniejszych partnerów gospodarczych w Azji”. Jak mówił, Polska jest już nie tylko „interesującą bazą prodkcyjną”. – O ile współpraca Polski z Japonią to w dużej mierze handel i inwestycje, to współpracujemy też na innych polach – przypomniał.

Współpraca energetyczna

Jedną ze sfer współdziałania na linii Polska-Japonia może być, jak przekonywał wiceminister spraw zagranicznych, energetyka. Zaznaczył, że rząd w Warszawie ma podobne do japońskiego „podejście i ambicje w zakresie rozwoju gospodarek opartych na zeroemisyjnych, niskoemisyjnych źródłach energii”. – Chcemy promować koncepcję społeczeństwa wodorowego – zaznaczył.

– Ze względu na wysoki udział energetyki węglowej w Polsce chcemy też rozszerzać współpracę w zakresie czystych technologii węglowych, tak żeby osiągnąć cel zeroemisyjnej gospodarki. Dostrzegamy potrzebę dywersyfikacji źródeł energii, jesteśmy bardzo otwarci na współpracę w zakresie energetyki jądrowej – dodał Paweł Jabłoński. Podkreślił, że

„Chcemy być liderem elektromobilności”

Polska chce stać się liderem w dziedzinie elektromobilności. – Już mamy w tym obszarze ogromne osiągnięcia. Jesteśmy na dzień dzisiejszy największym w Unii Europejskiej producentem i eksporterem autobusów o napędzie elektrycznym – zauważył

– W ogromnym stopniu rozwija się rynek baterii, ogniw, które będą wykorzystywane w pojazdach elektrycznych – mówił wiceminister w swoim wystąpieniu.

Infrastruktura i inwestycje

– Nie należy zapominać o możliwościach płynących z realizowania projektów infrastrukturalnych – kontynuował wiceszef MSZ w swoim wystąpieniu. Podkreślił, że Polska to jeden z liderów Inicjatywy Trójmorza. Wskazał, że trójmorski region czekają największe w historii inwestycje infrastrukturalne. –  Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko w ciągu najbliższych 10 lat w naszym regionie wydatki na infrastrukturę będą musiały wynieść co najmniej 600 miliardów euro – mówił.

Z tego też powodu pełnomocnik rządu do spraw Inicjatywy Trójmorza zauważył „ogromną szansę dla firm japońskich”, by zaangażować się w lokalne projekty. Za jedną z takich inwestycji uznał Centralny Port Komunikacyjny.

Źródło: PAIH, PAP

Skip to content