PGNiG i Aker BP odkryły nowe zasoby ropy i gazu na Morzu Norweskim

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Wstępnie szacowane są na 11-36 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Udział PGNiG w złożu to 20 proc. – poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w piątek.

„PGNiG Upstream Norway wraz z Aker BP odkryło nowe zasoby ropy i gazu ziemnego na Morzu Norweskim. Spółka ocenia, że w pobliżu mogą znajdować się kolejne złoża i planuje przeprowadzić wkrótce następne wiercenia” – poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w piątek.

„Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczego na prospekcie Newt (ang. traszka) w północnej części Morza Norweskiego. PGNiG Upstream Norway odkryło tam złoże ropy naftowej i gazu ziemnego o zasobach wydobywalnych szacowanych wstępnie pomiędzy 11 a 36 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział PGNiG to 20 proc. – podało PGNiG w komunikacie.

„Norwegia jest naszym priorytetem, jeśli chodzi o działalność poszukiwawczo-wydobywczą za granicą. Eksploatacja tamtejszych złóż ma dla nas strategiczne znaczenie, również w kontekście wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski – podkreśliła prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Baltic Pipe coraz bliżej. Nowy komunikat Gaz-System

Nowe zasoby ropy i gazu

Jak dodała Waksmundzka-Olejniczak, „odkrycie nowych zasobów na prospekcie Newt to kolejny sukces PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym”. „Lokalizacja złoża w pobliżu obszaru wydobywczego Skarv ułatwi jego zagospodarowanie i zwiększy rentowność eksploatacji” – podkreśliła.

W komunikacie PGNiG poinformowano, że złoże położone jest 14 km na północny wschód od obszaru wydobywczego Skarv. Stanowi on główny ośrodek działalności PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Wyjaśniono, że obszar posiada „bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę wydobywczą, która może zostać wykorzystana przy eksploatacji zasobów Newt”.

Prospekt Newt znajduje się na obszarze koncesji PL941. Jej operatorem jest Aker BP z udziałem 80 proc. PGNiG posiada pozostałą część udziałów.

źródło: PAP/PGNiG

fot. PAP/Leszek Szymański

Skip to content