Polityka klimatyczna UE a wojna na Ukrainie. Ekspert: czeka nas duży szok

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

„Czeka nas szok. Dlatego, że jednej strony polityka klimatyczna była oparta na surowcach rosyjskich – mieliśmy coraz bardziej rozpędzony pociąg transformacji klimatycznej, który na naszych oczach zderza się teraz z wojną hybrydową, którą Putin prowadzi z Europą. Te dwa czynniki: źle zaprojektowana transformacja klimatyczna oraz presja surowcowa Putina na UE, prowadzą do: dużego kryzysu energetycznego, ale również do kryzysu politycznego” – mówił w rozmowie z Instytutem Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, podczas VII Konferencji Naukowej – „Bezpieczeństwo Energetyczne”, ekspert portalu Trójmorze prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse.

Zdaniem profesora Grosse, Unia Europejska powinna jak najszybciej „zrewidować swoją politykę klimatyczną”. Profesor podkreślił, że we Wspólnocie toczą się dłużące się dyskusje „nad sprawami drugorzędnymi”, co nie skłania do refleksji, że „europejskie elity, decydenci UE rzeczywiście staną na wysokości zadania i będą potrafili chronić obywateli przed skutkami kryzysu”. – To od polityki poszczególnych rządów, państw członkowskich będzie zależeć, czy ich obywatele przejdą przez kryzys prawie suchą stopą – dodał.

Ekspert ostrzegł także, przed prognozowanym od dawna kryzysem żywnościowym, który zmierza w stronę Europy i dotknie Unię Europejską. – Uważam, że ten kryzys przyjdzie – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:

YouTube/Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza

fot. Wolfgang Rattay / Reuters / Forum


Skip to content