Polska i Czechy będą współpracować na forum UE ws. środków na projekty infrastrukturalne

Podziel się tym wpisem:

Minister ds. transportu Czech Martin Kupka oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie pozyskiwania środków UE na infrastrukturę – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Wskazano konieczność wzmocnienia głównych linii kolejowych na potrzeby wojskowe.

„W rozmowie minister A. Adamczyk zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia infrastruktury kolejowej głównych linii na potrzeby mobilności wojskowej. Wskazał także na konieczność wspólnego pozyskiwania środków UE na projekty infrastrukturalne” – wyjaśnił resort infrastruktury. Dodano, że „ministrowie uzgodnili wspólne stanowisko” w sprawie działań w tej sprawie na forum UE.

Resort w komunikacie zaznaczył, że rozmowy odbyły się w przeddzień spotkania na wysokim szczeblu nt. strategicznych projektów transportowych.

„4 września 2023 r. w Krakowie przedstawiciele resortów ds. transportu z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji, a także przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Komisji Europejskiej spotykają się, by rozmawiać o potrzebach i wyzwaniach, jakie obecna sytuacja geopolityczna stawia przed infrastrukturą transportową Europy Środkowej i Wschodniej” – wskazało ministerstwo w komunikacie.

Minister Adamczyk wskazywał na istotę i niezwykle wysoką potrzebę rozbudowy sieci transportowej w Europie, która w obliczu pandemii oraz wojny na Ukrainie, potrzebuje rozbudowy infrastruktury.

„Pandemia COVID-19 oraz trwająca już ponad półtora roku rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę uwidoczniły, jak bardzo Europie potrzebna jest spójna i odporna sieć transportowa. Stabilność naszego regionu oraz nasza wspólna przyszłość i bezpieczeństwo zależą od jedności, determinacji i solidarności, dlatego będziemy rozmawiać o rozwoju i finansowaniu infrastruktury transportowej naszego regionu” — powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodano, że Dialog dla Ukrainy pn. „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw” miał miejsce w Rzeszowie w dniach 29-30 marca 2023 r. „W wydarzeniu, zorganizowanym wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu (The International Transport Forum – ITF), wzięli udział przedstawiciele 23 państw z 3 kontynentów oraz 3 instytucji międzynarodowych” – poinformowano.

Zaznaczono, że w czerwcu 2021 r. w Krakowie ministrowie odpowiedzialni za sprawy transportu Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier dyskutowali nt. spraw związanych z transportem drogowym, kolejowym, lotniczym i wodnym. „Szczyt zakończył się podpisaniem deklaracji na temat współpracy w transporcie kolejowym” – podało ministerstwo, zwracając uwagę, że wtedy także zostały ustalone priorytety inwestycji i infrastruktury transportowej ważne z punktu widzenia naszych państw i gospodarek, które znalazły się na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. To m.in. szlak drogowy Via Carpatia, koleje dużych prędkości, kanał wodny Dunaj-Odra-Łaba i Centralny Port Komunikacyjny.

pap/polskieradio24.pl

fot. X/@MI_GOV_PL

Skip to content