Autor: prof. Tomasz Grosse

Polska liderem inwestycyjnym Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Nasz kraj jest jednym z najbardziej pożądanych kierunków inwestycyjnych w Europie. Nad Wisłą najchętniej inwestują Niemcy, Szwajcarzy, Japończycy, Koreańczycy i Amerykanie.

Według najnowszych danych Polskie Agencji Inwestycji i Handlu, w zeszłym roku zagraniczne firmy zainwestowały w naszym kraju ponad 3,7 mld euro. Liderem są Niemcy z inwestycjami na poziomie 1,4 mld euro. Daje to ponad 4 tyś. nowych miejsc pracy. Kolejna jest Szwajcaria z kwotą 611 mln euro oraz Japonia z 320 mln euro. W 2021 r. firmy z zagranicy zainwestowały w Polsce 3,5 mld euro. Największymi inwestorami były Korea Południowa, Niemcy i Stany Zjednoczone.

Gigantyczną inwestycję zapowiedział m.in. koncern Volkswagen. W Nysie powstanie fabryka części do elektryków za 8 mld zł. Da to 900 miejsc pracy. W zakładzie zlokalizowanym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie fabryka materiałów katodowych do akumulatorów do aut elektrycznych. Budowa fabryki ruszy jeszcze w tym roku. Natomiast produkcja rozpocznie się dwa lata później. Jest to rekordowa inwestycja w branży motoryzacyjnej. W naszym kraju lokują swoje zakłady także inni przedstawiciele tego sektora m.in. Mercedes czy Stellantis.

Polska plasuje się w pierwszej 40. większości światowych rankingów oceniających państwa pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Wyprzedzamy w nich konkurentów z Trójmorza: Czechów, Słowaków, Węgrów, Rumunów czy Bułgarów. Jesteśmy liderem w regionie pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych tworzonych od postaw. Warto dodać, że także na poziomie Europejskim, będąc trzecim krajem pod względem wartości takich inwestycji.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, do Polski w 2022 r. napłynęła rekordowa liczba inwestycji zagranicznych szacowanych na ponad 140 mld zł. Jest to wzrost o 22,8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to aż 4,5 proc. naszego PKB. Inwestorzy chętnie decydują się na kolejne projekty nad Wisłą. Reinwestycje sięgnęły ponad połowę tej sumy i wynoszą 75,8 mld zł. Najważniejsze państwa pod względem reinwestycji to Holandia, Niemcy i Luksemburg.

Zagraniczne firmy inwestują głównie w przemysł, handel oraz w branżę finansową i ubezpieczeniową. Rosną też zyski firm, które zdecydowały się założyć biznes w Polsce. W zeszłym roku wyniosły ona 128,9 mld zł. Największe dochody w naszym kraju notują inwestorzy z Holandii, Niemiec, Luksemburga i Francji.

fot. Pixabay/3844328

Skip to content