Polska stawia na relacje z krajami Afryki

Podziel się tym wpisem:

„Polski biznes postrzega Afrykę jako istotne miejsce dla inwestycji i rozwoju, a Kenia jest kluczowym partnerem dla Polski we wschodniej Afryce” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas polsko-kenijskiego forum gospodarczego w Nairobi.

Prezydent zaznaczył, że stałym priorytetem jego prezydentury jest wspieranie obecności polskich przedsiębiorców na rynkach zagranicznych. Prezydent zwracał uwagę na dynamicznie wzrastającą współpracę gospodarek Polski i Kenii, jednak – jak zaznaczył – należy dołożyć jeszcze większych starań, aby efektywniej wykorzystać ten potencjał.

Zrozumienie wzajemnych interesów

„Relacje Polski z krajami afrykańskimi od zawsze opierały się na szacunku i zrozumieniu wzajemnych interesów. Nie obciąża nas kolonialna przeszłości ani historia opresyjnych relacji. Mieliśmy zawsze dobre relacje z narodami i krajami Afryki. To dobry fundament do budowy silnych więzi w duchu obopólnych korzyści” – mówił prezydent. Oświadczył, że Polska jest zainteresowana rozwojem jak najmocniejszych, partnerskich relacji z krajami Afryki.

Podkreślał też potrzebę budowania dialogu w kwestiach globalnych, w szczególności w temacie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. „Agresja Rosji przeciwko Ukrainie narusza istniejący porządek międzynarodowy, prowadząc do kryzysu energetycznego, gospodarczego i humanitarnego, odczuwalnego również tu, na kontynencie afrykańskim” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Kenii William Samoei Ruto wyraził nadzieję, że spotkanie społeczności biznesowej da impuls do zwiększenia współpracy między Nairobi a Warszawą. Zachęcał do przenoszenia do Kenii niektórych gałęzi ciężkiego przemysłu.

„Dzisiaj zaczyna się historyczna podróż naszych dwóch krajów i społeczności inwestorów. Mam nadzieję, że uwolnimy bezprecedensowe możliwości, które pozwolą osiągnąć transformację gospodarczą w Kenii i w Polsce” – powiedział Ruto.

PAP/X

fot. X/@BPM_KPRP

Skip to content