„Polska Wielki Projekt”. Przyznano medal „Odwaga i Wiarygodność”

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Laureatem medalu „Odwaga i Wiarygodność” przyznanego podczas XIII kongresu „Polska Wielki Projekt” został były brytyjski minister obrony oraz spraw zagranicznych Malcolm Rifkin.

– Kapituła podjęła decyzję, że ten medal w tym roku przyznamy sir Malcolmowi Rifkindowi, dyplomacie i prawnikowi, który jest też byłym ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Był również ministrem obrony – ogłosił prof. Zdzisław Krasnodębski, przewodniczący Kapituły.

Poinformował, że Rifkind nie mógł pojawić się na uroczystości, a medal odbierze jesienią tego roku.

Kongres „Polska Wielki Projekt”. Szynkowski vel Sęk: suwerenność jest fundamentem

Rodzinne związki z Polską

Były szef obrony w nagraniu skierowanym do uczestników Kongresu podkreślił swoją wdzięczność za otrzymanie wyróżnienia, przyznając jednocześnie, że jest nim niezwykle zaskoczony. Przypomniał, że ma rodzinne związki z Polską.

– Moi dziadkowie pochodzili z obszaru, który teraz jest na terytorium Litwy, wyemigrowali do Edynburga do Wielkiej Brytanii. Rodzice mojej żony to Polacy. Mój teść urodził się w Krakowie, moja teściowa również urodziła się w Polsce – opowiadał, czytam na polskieradio24.pl.

Malcolm Rifkin wspominał także lata 80. i swój pobyt w Polsce. Rifkind był ministrem ds. europejskich w rządzie Margaret Thatcher i aktywnie wspierał „Solidarność”. Podczas wizyty w Polsce w 1984 r. – wbrew protestom rządu PRL – zdecydował się na odwiedzenie grobu księdza Jerzego Popiełuszki i oddanie mu hołdu, a także na otwarte spotkanie z liderami demokratycznej opozycji.

– Zważywszy na to, co dzieje się w tej chwili, w jakiej Polska znajduje się sytuacji, co dzieje się w Ukrainie, tym bardziej żywotne znaczenie ma bliska współpraca między Polską a Wielką Brytanią – ocenił.

Malcolm Rifkind w latach 80. i 90. XX wieku był jednym z najbardziej wpływowych polityków skrzydła konserwatywnego. Był także m.in.wiceministrem ds. Europy i ministrem ds. Szkocji w rządzie Margaret Thatcher, a następnie ministrem transportu, ministrem obrony (1992-95) oraz spraw zagranicznych (1995-97) w gabinecie Johna Majora. Przez 33 lata zasiadał w Izbie Gmin, z czynnej polityki wycofał się dopiero w 2015 r.

Medal „Odwaga i Wiarygodność” jest przyznawany dla osób aktywnie działających na rzecz Kongresu „Polska Wielki Projekt” oraz wizerunku Polski i jej obywateli na całym świecie.

pap/polskieradio24.pl/polska wielki projekt

fot. twitter/@WielkiProjekt

Skip to content