Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Polska zastosuje sprawdzone i bezpieczne technologie jądrowe

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Nasz kraj powinien zainwestować w sprawdzone i efektywne technologie przy budowie pierwszych bloków, uznali polscy przedstawiciele podczas panelu „Energia jądrowa: najlepsze wsparcie dla źródeł odnawialnych?” Podczas 31. Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Prof. Tadeusz Lesiak, dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej PAN stwierdził, że na rynku funkcjonuje kilkaset reaktorów lekkowodnych w technologiach PWR czy BWR, generacji III, III + czy IV, które mogą być obiektem zainteresowania strony polskiej przy planowanych inwestycjach w energetykę jądrową.

Philippe Crouzet, Pełnomocnik ds. Cywilnej Współpracy Jądrowej z Polską, z ramienia Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych, reprezentujący interesy francuskiego monopolisty EdF, opowiadał o doświadczeniach francuskich i uzupełniania miksu energetycznego Francji, technologiami odnawialnymi ze względu na wzrastający popyt na energię elektryczną.

Morawiecki i Fiala – jedność Europy kluczowa w obliczu nowych wyzwań

Z kolei Jon Ball, wiceprezes ds. rozwoju rynków GE Hitachi Nuclear Energy, reklamował małe reaktory modułowe SMR, jako niezwykle wydajne i tańsze jednostki, które wkrótce zostaną uruchomione w Kanadzie. Produkowane przez amerykańską firmę reaktory do zminiaturyzowane jednostki typu BWR, które w przypadku awarii po prostu się wyłączają, a ich mniejsza moc wyklucza katastrofę.

Malcom Grimston, naukowiec zajmujący się energetyką jądrową w londyńskim Imperial College wyraził zdumienie, dlaczego paneliści godzą się cały czas zapewniać o bezpieczeństwie energetyki jądrowej, skoro w historii wydarzyły się zaledwie dwie katastrofy – w Czernobylu i Fukushimie, o znikomych skutkach dla ludzkości, nieporównywalnie mniejszych niż wszystkie katastrofy lotnicze, a lotnictwo uznawane jest za najbezpieczniejsza dziedzinę transportu.

Grimston pytał też Crouzeta, dlaczego Francja zmniejsza udział energetyki jądrowej w miksie energetycznym, skoro ma wyłącznie dobre doświadczenia w tej dziedzinie. Crouzet odparł, że oprócz czynników praktycznych – urozmaicenia źródeł energii, jest to decyzja polityczna.

Jarosław Dybowski, dyrektor ds. Energetyki w PKN Orlen, zapowiedział uruchomienia pierwszych reaktorów SMR w Polsce wspólnie z Synthos Green Energy. Amerykańska oferta została wybrana z przyczyn racjonalnych. Będą to reaktory BWRX-300 produkowane przez GE Hitachi Nuclear Energy. Pierwsza siłownia ma zacząć działać w 2028 r.

Skip to content