Polskie tramwaje trafią do Bułgarii dzięki zaangażowaniu polskiego MSZ

Podziel się tym wpisem:

Pesa Bydgoszcz dostarczy do Sofii 25 tramwajów typu Swing – przewiduje zawarta w czwartek umowa.

To będzie już czwarty kontrakt Pesy, który zakłada przekazanie 25 niskopodłogowych, klimatyzowanych składów o takich samych parametrach co 37 pojazdów dostarczonych dotychczas do stolicy Bułgarii.

Umowa została podpisana pomiędzy Pesą i Stolichen Electrotransport EAD przedsiębiorstwem tramwajowym z Sofii. Zgodnie z ustaleniami Pesa ma dostarczyć 25 składów do końca 2023 roku.

Zaangażowanie polskiego MSZ

Chociaż przetarg został rozstrzygnięty już w lipcu 2020 roku to podpisanie umowy było możliwe dopiero 18 listopada 2021 roku i nastąpiło ze względu na sytuację związaną z Covid 19 korespondencyjnie. Jak podał Maciej Grześkowiak  dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji takie wydłużenie całego procesu wynikało z procedury odwoławczej konkurentów Pesy. Stąd na pewnym etapie było konieczne zaangażowanie polskiego MSZ, żeby ten proces przyspieszyć. W dialogu ze stroną bułgarską brali udział wiceminister Paweł Jabłoński oraz Ambasada RP w Sofii.

Strategia Pesy dla Europy Środkowo-Wschodniej

„Zgodnie z założeniami naszej strategii konsekwentnie umacniamy naszą pozycję na rynku tramwajowym Europy Środkowo-Wschodniej. Współpraca ze Stolichen Electrotransport od lat układa się bardzo dobrze, dlatego cieszę się, że Sofia po raz kolejny wybrała nasze tramwaje” – stwierdził prezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

Pesa obecnie produkuje tramwaje dla Jassy, Kluzu, Krajowej (Rumunia) oraz Szegedu (Węgry). Bydgoska firma złożyła również ofertę dla Koszyc (Słowacja), Hanoweru (Niemcy) czy Talinna (Estonia). Pesa Bydgoszcz dostarczyła już 800 tramwajów przewoźnikom w Europie i większości polskich. Tramwaje wyprodukowane przez Pesę jeżdżą również w Kijowie i Moskwie.   

Skip to content