Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Port Gdańsk przoduje wśród terminali kontenerowych na Morzu Bałtyckim

Podziel się tym wpisem:

Port Gdańsk awansował w I kwartale 2021 r. na pierwsze miejsce w rankingu kontenerowym wśród bałtyckich portów. Zajął też miejsce na podium, jeśli chodzi ogólny przeładunek towarów.

Jak czytamy w komunikacie pomorskiego portu, 2021 rok jest dla niego udany. „Łącznie w I kwartale 2021 roku w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 13,3 mln ton towarów, natomiast w I kwartale 2020 roku było to 11,3 mln ton” – zaznaczono. Oznacza to wzrost o 17,8 proc. rok do roku. W okresie od stycznia do marca 2021 r. przeładowano między innymi 39 proc. więcej paliw płynnych i 53,7 proc. więcej zboża niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Terminal kontenerowy DCT Gdańsk z przeładunkiem na poziomie 515 042 TEU (wzrost o 8,6 proc.) zajmuje też pierwsze miejsce w rankingu kontenerowym. Drugi jest Petersburg (499 640 TEU, spadek o 11,1 proc. względem I kwartału 2020 r.). Trzeci wynik osiągnął kolejny polski port – Gdynia (239 454 TEU, wzrost o 6,8 proc.).

„Ten awans pokazuje siłę Portu Gdańsk”

– Chcemy zapewniać naszym klientom jak najwięcej możliwości rozwoju i ułatwiać swobodny przepływ towarów jako bałtycki hub – podkreślił dyrektor generalny DCT Gdańsk Cameron Thorpe

– Ten awans pokazuje siłę Portu Gdańsk pomimo trwającej na świecie pandemii. Jest to zasługą naszych kontrahentów i świadczy o dobrej kondycji gospodarki. Potencjał naszego największego terminalu kontenerowego DCT Gdańsk, który jest największym hubem na Bałtyku, w związku z planami inwestycyjnymi i dalszym rozwojem jest ogromny – podkreślił prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

Wyniku gdańskiemu portowi pogratulowało Biuro Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. „Jako brama północna Trójmorza, pełni on istotną rolę w zwiększaniu konektywności w Europie Środkowo-Wschodniej oraz zacieśnianiu współpracy w regionie” – zaznaczono.

Skip to content