Portal Trójmorze patronem medialnym debaty „Inicjatywa Trójmorza – nowy impuls rozwoju regionu Europy Środkowej” otwierającej Targi BALTEXPO 2021

Podziel się tym wpisem:

Po pięciu latach od szczytu w Dubrowniku, Inicjatywa Trójmorza na stałe wpisała się w krajobraz regionalnej współpracy w Europie Środkowej. 

Idea współdziałania w celu zasypania luki w rozwoju infrastruktury transportowej, cyfrowej i energetycznej, uzyskała poparcie zarówno USA, jak i Unii Europejskiej. 

Głównym wyzwaniem stojącym obecnie przed Trójmorzem jest jednak przekucie politycznego kapitału na realne efekty. Skala inwestycji, które obejmują cele inicjatywy, szacowana jest nawet na 500 mld euro. Najważniejszym kierunkiem jest współdziałanie państw regionu na rzecz mobilizacji środków, w tym zwłaszcza współkształtowania polityk Unii Europejskiej. To ze środków unijnych w latach 2014-2020 napłynęło do państw Trójmorza 80 mld euro na rozwój infrastruktury. 

W rozbudowie infrastrukturalnego szkieletu systemu transportowego Trójmorza kryje się potencjał dla szeregu nowych projektów, w tym także komercyjnych, m.in. terminali intermodalnych czy centrów logistycznych. To szansa dla inwestycje inwestorów z państw europejskich, a także droga do przyciągnięcia kapitału od zewnętrznych politycznych partnerów, m.in. USA czy Japonii.

Budowa infrastrukturalnych połączeń z państwami Trójmorza powinna stać się ważnym narzędziem rozwoju polskiej branży transportowo-logistycznej. Rozwój infrastruktury transportowej i lepiej skomunikowany obszar między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym to szansa na znaczące poszerzenia zaplecza polskich portów. Otwiera to pole do zwiększenia udziału Polski w handlu między Europą i Azją, w tym stworzenia atrakcyjnej alternatywy dla części potoków towarowych z dominujących portów nad Morzem Północnym. 

Wymaga to jednak kolejnych inwestycji w polskiej branży transportu i logistyki, udrażniających korytarze transportowe Północ–Południe i rozwoju regionalnych hubów intermodalnych. Dla polskiego biznesu ważne jest więc śledzenie kierunków politycznej współpracy w Trójmorzu, a także szukanie nowych komercyjnych szans, towarzyszących rozwojowi infrastrukturalnemu wschodniej części Unii Europejskiej. W Inicjatywie Trójmorza coraz więcej miejsca poświęca się też potrzebie rozwoju infrastrukturalnych powiązań z Europą Wschodnią – zwłaszcza z Ukrainą, ale też z Bałkanami Zachodnimi, co pociąga za sobą nowe szanse i wyzwania.

O priorytetach współpracy regionalnej i kierunkach rozwoju infrastruktury, a także potencjale wykorzystania jej do zwiększenia pozycji polskich portów, dyskutować będą uczestnicy sesji inauguracyjnej Targów Baltexpo, 6 września br. o 11.00. W panelu wezmą udział : 

Moderator: dr Mateusz Gniazdowski, Wicedyrektor OSW

• Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Zarządu, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)

• Radosław Domagalski-Łabędzki, Prezes Zarządu, RAFAKO S.A.

• Łukasz Greinke, Prezes Zarządu, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A

• Marcin Horała, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, Ministerstwo Infrastruktury

• Jerzy Polaczek, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, Sejm RP

• Jacek Sadaj, Prezes zarządu, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.  

• Jan Sechter, Deputy Minister of Rail and Waterborne Transport, Civil Aviation, ITS, R&D, Space and International Relations Section Ministry of Transport, Republika Czeska

• Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

***

XXI Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2021 odbędą się w dniach 6-8 września 2021 roku w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym AmberExpo (Gdańsk, ulica Żaglowa 11)

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć pod adresem internetowym: baltexpo.ztw.pl.

***

Portal Trójmorze aktywnie włącza się w wydarzenia, które służą rozpowszechnianiu idei przyświecających Inicjatywie Trójmorza, zbliżaniu państw-członków Inicjatywy i debacie dotyczącej regionu, takich jak II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie czy Międzynarodowy Festiwal Sztuk MF TRANS/MISJE – Trójmorze.

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą przy organizowanym przez siebie wydarzeniu zapraszamy do kontaktu: office@trimarium.pl.

Skip to content