Postępy w Via Baltica. Łotwa zapowiada przebudowę ważnego odcinka strategicznej trasy

Autor: prof. Tomasz Grosse
Podziel się tym wpisem:

Jak przekazały w komunikacie przekazanym PAP Łotewskie Drogi Państwowe (LVC), do 2030 roku planowane jest zakończenie przebudowy odcinka Via Baltica z Rygi do granicy z Litwą, na drogę ekspresową.

„Do 2030 roku planujemy zakończyć przebudowę odcinka Via Baltica z Rygi do granicy z Litwą na drogę ekspresową z oddzielonymi jezdniami” – przekazano w komunikacie,

I etap prac zakończony

W komunikacie dodano, że jeszcze w tym roku zakończono pierwszy etap wspomnianych prac. Chodzi o budowę obwodnicy w miejscowości Kekava, położonej kilkanaście kilometrów na południe od Rygi, stolicy Łotwy.

„Łotewskie Drogi Państwowe przygotowały też propozycje budowy obwodnic miejscowości Iecava (Ekawa) i Bauska, teraz ostateczna decyzja w tej sprawie leży po stronie rządu” – zaznaczono. „Odcinek pomiędzy Bauską a granicą z Litwą również zaplanowano jako drogę 4-pasmową” – wskazały Łotewskie Drogi Państwowe.

Strategiczna droga

Projekt Via Baltica to strategiczna dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej trasa, kluczowa zwłaszcza dla krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii oraz Polski. Jest częścią europejskiej trasy E67, prowadzącej z Czech do Finlandii, łącząca Tallinn (Estonia) z Warszawą.

Via Baltica biegnie z Polski, przez Litwę, Łotwę aż do Estonii. Długość łotewskiego odcinka to 190 km.  

Oprócz trasy dla pojazdów kołowych, drugim niezwykle ważnym projektem, który jest obecnie w trakcie realizacji jest Rail Baltica. Jest to trasa kolejowa, która ma połączyć Warszawę z krajami bałtyckimi.

Rail Baltica to nie tylko inwestycje w kolej, ale także całą infrastrukturę kolejową oraz towarzyszącą: nowe dworce kolejowe, drogi dojazdowe, wiadukty, mosty czy parkingi. Ponadto, z punktu widzenia krajów bałtyckich, projekt jest inwestycją strategiczną, wpisujący się w rozwój infrastruktury krytycznej regionu.

Wymienione zostaną torowiska niedostosowane do standardów Europy Środkowej i Zachodniej, a będące schedą po czasach Związku Radzieckiego. Umożliwi to bezproblemowy transport oraz podróże.

Pap/baltictimes

Fot. Image by evening_tao on Freepik

Skip to content