Prawie 100 tys. podróżnych wyruszyło z lotniska Warszawa-Radom

Autor: prof. Konrad Raczkowski
Podziel się tym wpisem:

Jak poinformowała spółka PPL (Polskie Porty Lotnicze) z radomskiego lotniska od początku jego funkcjonowania odprawiono już prawie 100 tys. osób.

Dobrą informacją dla podróżnych jest fakt, że lotnisko rozszerza siatkę połączeń. Od 13 grudnia będzie można polecieć liniami Wizz Air na Cypr.

Długo wyczekiwane otwarcie

Lotnisko w Radomiu otwarte zostało pod koniec kwietnia 2023 roku. Od tamtej pory odprawę przeszło ponad 98,2 tys. pasażerów.         

„To już pięć razy więcej niż łącznie w ciągu dwóch lat funkcjonowania poprzedniego radomskiego portu, który według danych Urząd Lotnictwa Cywilnego w latach 2015-2017 obsłużył 19,5 tys. podróżnych” – przekazało w komunikacie PPL.

W samym październiku z lotniska Warszawa-Radom odprawiono prawie 6 tys. pasażerów.

Siatka połączeń

Raz w tygodniu linie lotnicze Skyline Express obsługują czarterowe loty do Szarm el-Szejk w Egipcie. 13 grudnia Wizz Air uruchomi natomiast połączenia do Larnaki na Cyprze, które realizowane będą dwa razy w tygodniu. LOT-em z Radomia można polecieć także do Rzymu i Paryża.

W ogłoszonej na sezon letni 2024 siatce połączeń znajdują się rejsy do: Rzymu, Ochrydy, Podgoricy, Prewezy oraz Tirany. Sprzedaż wycieczek do tych miast uruchomiły także biura podróży.

„Touroperatorzy proponują turystom również wakacje na Krecie, w tureckiej Antalyi, w Marsa Alam w Egipcie, w Burgas i Warnie w Bułgarii oraz w Barcelonie” – pisze PAP.

***

Samo lotnisko w Radomiu rozpoczęło działalność jeszcze w maju 2014. Wtedy jednak tylko przez krótki okres odbywały się loty pasażerskie. Do Rygi, Berlina, Wrocławia czy Lwowa.

Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego.

Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały je prawie od nowa. Inwestycja kosztowała ok. 800 mln zł.

Pap/PPL/X

Fot.pixabay/Skitterphoto

Skip to content