Premier RP: musimy wykorzystać możliwości Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– W ciągu ostatnich lat państwa Trójmorza należały do najszybciej rozwijających się państw UE. Niezwykle cieszy mnie, że liderem tego zestawienia była Polska – poowiedział podczas II Forum Regionów Trójmorza premier RP Mateusz Morawiecki.

Premier mówił w swoim wystąpieniu, że pierwsze słowo, jakie przychodzi mu na myśl w kontekście Trójmorza to „potencjał”. – 12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB. Siła tego regionu jest więc znacząca, zarówno pod względem demograficznym, kulturowym, jak i gospodarczym – stwierdził.

Jego zdaniem, potencjał Trójmorza należy nie tylko wykorzystać, ale i rozwinąć.

– Europa Środkowa jest dziś przestrzenią ogromnego ruchu inwestycyjnego. Te procesy chcemy wspierać, bo leży to w interesie zarówno Polski, jak i UE – mówił premier.

Mateusz Morawiecki wskazał też, że kraje należące do Inicjatywy „należały do najszybciej rozwijających się państw UE” w ostatnich latach. – Niezwykle cieszy mnie, że liderem tego zestawienia była Polska, której średnie tempo rozwoju w latach 2004-2019 wynosiło 5,3 proc. Byliśmy lokomotywą wzrostu gospodarczego Europy – wskazał.

Źródła: PAP, congress lubelskie

Skip to content