Premierzy Polski i Ukrainy podpisali list intencyjny o współpracy w dziedzinie transportu kolejowego

Podziel się tym wpisem:

W sobotę w Krakowie premierzy Polski i Ukrainy podpisali memorandum o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym.

Premierzy Polski i Ukrainy, Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal podpisali w sobotę list intencyjny o rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie transportu kolejowego – poinformował szef ukraińskiego rządu.

Inicjatywa ta odpowiada na ukraińskie potrzeby w zakresie transportu towarowego w sytuacji zablokowania portów przez rosyjskiego agresora. Będzie ona także instrumentem wspierania korzystnego dla obu stron rozwoju gospodarczego obu krajów.

Podpisaliśmy memorandum o wzmocnieniu współpracy w sferze kolejowej. Podczas wojny z Rosją na pełną skalę Polska stała się kluczowym centrum logistycznym pomocy dla Ukrainy. Szczególnie ścisła współpraca ma miejsce na poziomie kolei obu krajów i taką współpracę należy zacieśnić – powiedział Denys Szmyhal.

Ukraina (…) to jeden z głównych eksporterów zboża. (…) Aby zboże mogło być eksportowane na cały świat, na Bliski Wschód, podpisaliśmy dzisiaj memorandum o współpracy – można powiedzieć generalnie o współpracy przy eksporcie i imporcie, eksporcie towarów ukraińskich do wszystkich innych krajów – powiedział premier Morawiecki.

W liście intencyjnym zapowiedziano utworzenie wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa logistycznego.

W ten sposób znacząco zwiększymy wielkość ukraińskiego eksportu na rynki państw Unii Europejskiej i światowe przez Europę – ocenił Szmyhal.

Kancelaria przekazała również, że premierzy omówili aktualny stan sankcji nakładanych przez wspólnotę międzynarodową i poszczególne kraje na Rosję, jej przedstawicieli i przemysł. Oceniono, że obecnie nałożone kary na Rosję nie działają tak, jak trzeba i nie zatrzymują agresora.

Skip to content