Prezes BGK na IV Forum Wizja Rozwoju: Fundusz Trójmorza powstał w ekspresowym tempie

Podziel się tym wpisem:

– Tempo w jakim utworzyliśmy Fundusz Trójmorza było rekordowe. Licząc od podpisania deklaracji w Bukareszcie we wrześniu 2018, po rejestrację, która nastąpiła w maju 2019 roku, zajęło nam to jedynie 8 miesięcy – oznajmiła prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka w trakcie IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Szefowa BGK podkreśliła, że czas działania jest rekordowy, zwłaszcza w porównaniu do międzynarodowych funduszy z Niemiec, Francji, Hiszpanii oraz Włoch, z którymi także miała już do czynienia. – Tam taka działalność zajmuje zazwyczaj ok. 36-38 miesięcy – zaznaczyła.

Fundusz inspiruje

Beata Daszyńska-Muzyczka opowiedziała o wyzwaniach, które stoją przed funduszem państw Trójmorza podczas debaty „Rozwój gospodarki po pandemii”, która otwierała cały kongres. – Trójmorze ma łącznie około 112 milionów mieszkańców, co czyni nas potężnym rynkiem wewnętrznym. Fundusz może stać się inspiracją do patrzenia naprzód, myślenia o inwestycjach transgranicznych w cyfryzację lub połączenia drogowe, kolejowe czy energetyczne – wyjaśniła szefowa BGK.

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego wyznaczyła również potrzeby, które mają państwa zrzeszone w ramach Inicjatywy. Wskazała na infrastrukturę, która w porównaniu do jakości tej z Europy Zachodniej, wymaga inwestycji na kwotę 600 miliardów euro. Daszyńska-Muzyczka przyznała, że Fundusz ma mieć z kolei od 3 do 5 miliardów euro i jest to „kropla w morzu potrzeb”.

Orlen w 2050 roku

Oprócz prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie wzięli udział członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen Patrycja Klarecka, prezes zarządu KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński oraz prezes zarządu Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek. Nie zabrakło zatem dyskusji o potencjalnych strategiach odejścia od paliw kopalnych czy wyzwaniach stojących przed firmami przy dekarbonizacji.

– Chcemy, żeby PKN Orlen w 2050 roku był już emisyjnie neutralny – oświadczyła członek zarządu spółki ds. sprzedaży detalicznej Patrycja Klarecka w trakcie spotkania. Przypomniała przy tym, że Orlen jest pierwszą firmą w tej części Europy, która przedstawiła konkretną strategię transformacji energetycznej. 

Opowiedziała również o planach przejściowych, które mają na celu jeszcze bardziej przybliżyć zakładany plan. – Do 2030 roku obniżymy emisyjność naszych aktywów petrochemicznych i rafineryjnych o 20 procent. To ambitny cel, na który wyłożymy 25 milardów euro – dodała Patrycja Klarecka.

Skip to content