Prezes BGK o Funduszu Trójmorza: analizujemy ponad 140 projektów

Podziel się tym wpisem:

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że pandemia koronawirusa sprawiłą, że „szerzej i głębiej” widać potrzeby krajów regionu. Jak poinformowała, po wprowadzeniu lockdownu w pierwszym kwartale 2020 r. rozpoczęła się intensywna praca nad projektami, w które mógłby się zaangażować Fundusz Trójmorza. Jest ich ponad 140.

Beata Daszyńska-Muzyczka była „Gościem specjalnym PAP”, w ramach cyklu wywiadów organizowanych przez Agencję. Mówiąc o Funduszu Trójmorza (3SIIF) zaznaczyła, że jest to „bodziec do myślenia o znaczeniu infrastruktury”, „potężne narzędzie do tego, aby myśleć wspólnie i wspólnym głosem przemawiać na forum UE”.

Projekty w ramach 3SIIIF

W opinii prezes BGK, aby redukować luki infrastrukturalne w regionie należy mądrze korzystać ze wszystkich dostępnych środków, a więc nie tylko Funduszu, ale też pieniędzy pochodzących z budżetu państw-człoków Trójmorza oraz kwot otrzymywanych od Unii Europejskiej.

– Przez pandemię widzimy szerzej i głębiej te potrzeby. 26 lutego 2020 roku w ramach Funduszu Trójmorza podpisaliśmy umowę z doradcą inwestycyjnym. Dwa tygodnie później doszło do globalnego lockdownu. Przez ten czas, przez okres ponad roku, gdy gospodarki pozostawały zamknięte, pracowaliśmy nad tymi projektami – mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka Polskiej Agencji Prasowej.

W tym czasie, jak mówiła, wygenerowano „ponad 140 projektów”. W tej chwili są one analizowane, a trzy – wdrażane (po jednym w sektorze logistyki, cyfryzacji i energetyki).

Projekty, które mają łączyć

Jak skorzystać ze środków Funduszu Trójmorza? Beata Daszyńska-Muzyczka tłumaczyła, że warunkiem jest zaproponowanie przedsięwzięcia, które połączy „co najmniej dwa państwa (Trójmorza) lub na co najmniej dwa państwa wpłynie”.

– Taka jest strategia funduszu, inaczej każde państwo koncentrowałoby się na projektach u siebie i nadal bylibyśmy podzieleni – oświadczyła prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i podkreśliła, że ideą Funduszu jest „budowa połączeń”, „tworzenie korytarza, bardzo ważnego dla globalnej ekonomii”. Jeśli uda się to zrealizować, to zyska na tym i region, i cała UE – przekonywała.

Pandemia, paradoksalnie, pozwoli jeszcze zwiększyć inwestycje w naszym regionie

– Pandemia paradoksalnie dodatkowo nakręci inwestycje Trójmorza. Już dzisiaj widzimy te zmiany, bowiem wiele gałęzi przemysłu i produkcji jest przenoszonych do tego regionu – stwierdziła z kolei przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorz goszcząc w audycji „Winien i ma” na antenie Programu 3. Polskiego Radia.

– Przed nami teraz ogromne zadanie i będziemy działać w trzech wymiarach. Dzisiaj pracują bardzo mocno instytucje finansowe, tworząc ten Fundusz i pokazując że te wspólne przedsięwzięcia na osi Północ-Południe są bardzo ważne – dodała szefowa BGK.

Czym jest Fundusz Trójmorza?

Beata Daszyńska-Muzyczka wyjaśniła w audycji radiowej, że Fundusz angażuje się na zasadach rynkowych, komercyjnych w ważne infrastrukturalne przedsięwzięcia. – Na pewno nie jest funduszem grantowym, nie jest także subwencją – uzupełniła prezes Banku Gospodarstwa Krajowego na antenie Trójki.

Dodatkowo szefowa BGK przybliżyła kwestię powstania Funduszu i przytoczyła najważniejsze etapy, które walnie przyczyniły się do rozwinięcia projektu. – Na przełomie 2019 i 2020 roku rozpoczęła się ogromna współpraca między rządami państw Trójmorza. Narodziło się wspólne myślenie o projektach w gabinetach ministerstw kultury, cyfryzacji i infrastruktury – powiedziała Daszyńska-Muzyczka. – Właśnie te pomysły następnie mogą być realizowane z funduszy publicznych, z Unii Europejskiej, a także przy pewnych komercyjnych projektach z Funduszu Trójmorza – dodała prezes BGK.

Potrzeby infrastrukturalne Trójmorza

Beata Daszyńska-Muzyczka zauważyła w programie radiowym, że potrzeby infrastrukturalne Trójmorza są rozległe i sięgąją od Bałtyku do Morza Czarnego i Adriatyckiego. Według raportu BGK wartość inwestycji w regionie Trójmorza do końca 2030 roku może sięgnąć nawet bilion euro. – Przy samych projektach dotyczących infrastruktury twardej, a więc drogowej, cyfrowej, energetycznej i logistycznej porzebujemy 600 mld euro – wyliczyła szefowa Banku Gospodarstwa Krajowego.

Fundusz to ekonomiczna część Inicjatywy Trójmorza, która obecnie łączy aż 12 krajów. Jednym z założycieli i głównych inwestorów jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz Trójmorza ma pomóc przy finansowaniu międzynarodowych inwestycji, między innymi w zakresie transportu czy energetyki. Zakłada się, że będzie miał do dyspozycji od 3 do 5 miliardów euro.

Źródło: polskieradio24.pl

Skip to content