Prezydent Bułgarii: współpraca w R&D kluczowa dla osiągnięcia celów 3SI

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Bułgarii Rumen Radew widzi w tegorocznym Szczycie Trójmorza, który odbędzie się w Sofii, szansę na zainteresowanie inwestorów proponowanymi przez Bułgarię projektami.

Bułgarski prezydent spotkał się z szefem Państwowej Agencji Badań Naukowych i Innowacji Martinem Danowskim. Jednym z tematów ich dyskusji były korzyści ze współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Rumen Radew wskazał na rolę powstania sieci agencji ds. innowacji w krajach członkowskich. Jego zdaniem przełożyłoby się to na zwiększenie potencjału państw 3SI w zakresie planowania, pozyskiwania środków i wdrażania na szerszą skalę swoich inicjatyw.

„Kluczowa współpraca”

Według bułgarskiego przywódcy, wyłonienie kluczowych projektów w sferze nauki, edukacji innowacji, które będą realizowane w ramach Inicjatywy Trójmorza, mogłoby przyczynić się do pozostania w kraju młodych ekspertów. Rozwijanie potencjału w swojej ojczyźnie mogłoby, jak czytamy w komunikacie na stronie prezydenta Bułgarii, przyczynić się do „trwałej poprawy jakości życia w tej części Europy”.

– Współpraca w dziedzinie innowacji i badań naukowych jest kluczowa dla realizacji celów Inicjatywy Trójmorza, w zakresie spójności w takich sferach jak transport, energia i cyfryzacja – oświadczył Rumen Radew.

Szczyt Trójmorza w Sofii

Polityk odniósł się także do tegorocznego Szczytu Trójmorza, który organizować będzie właśnie Bułgaria. Zdaniem prezydenta, wydarzenie może przyciągnąć zainteresowanie inwestorów lokalnie realizowanymi projektami. Martin Danowski mówił z kolei o staraniach kraju, by oprzeć swój wzrost gospodarczy o innowację i naukę.

Szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Sofii na przełomie czerwca i lipca tego roku. Zauważalny jest wzrost zainteresowania Bułgarii projektem. W grudniu zeszłego roku tamtejszy Bank Rozwoju dołączył do Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza.

Źródło: Strona internetowa Prezydenta Bułgarii

Skip to content