Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Prezydent Bułgarii: zaprosiliśmy Grecję jako gościa na Szczyt Trójmorza w Sofii

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Bułgarii Rumen Radew oświadczył, że w krajach regionu należy zapewnić połączenia Północ-Południe. Wskazał, że Trójmorze powinno korzystać z potencjału portów i terminali skroplonego gazu w Grecji. Poinformował, że zaprosił przedstawiciela tego kraju na Szczyt Trójmorza, który odbędzie się latem w Sofii.

Prezydent Bułgarii otworzył odbywający się w formule hybrydowej konferencji w Sofii „Equity for Infrastructure” zorganizowanej przez Bułgarski Bank Rozwoju. Mówił m.in. o możliwościach jakie dają inwestycje w ramach Funduszu Trójmorza.

„Dzięki wspólnemu działaniu możemy poprawić standard życia mieszkańców regionu”

W opinii Rumena Rudewa, połączony wysiłek trójmorskiej dwunastki stwarza możliwość ich gospodarczego regionu, a także lepszego połączenia państw Inicjatywy, poprawy ich spójności ekonomicznej.

– Dzięki politycznemu przywództwu i wspólnym działaniom przedsiębiorstw i sektora pozarządowego możemy poprawić standard życia mieszkańców regionu – powiedział szef bułgarskiego państw cytowany przez swoje biuro prasowe.

Prezydent Radew powiedział, że wzmocnienie Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza i pozyskanie do niego doradcy inwestycyjnego (Amber Infrastructure) świadczy o tym, że deklaracje państw formatu przechodzą z polityki w realne działania. Polityk wskazał na rolę biznesu i podkreślił, że na całym świecie rośnie zainteresowanie Inicjatywą Trójmorza, z uwagi na ogromny potencjał tej części Europy.

„Patrzymy poza granice”

Bułgarski przywódca oświadczył, że jego kraj „patrzy poza granice”, aby zapewnić „inteligentny rozwój” projektów realizowanych w ramach Trójmorza. Jak wskazał, należy szukać kolejnych możliwości, by region notował postęp. Z tego też powodu zaproszono Grecję, by jako gość uczestniczyła w nadchodzącym Szczycie Trójmorza w Sofii, stolicy Byłgarii.

– Musimy zapewnić łączność na linii Północ-Południe, a ważne połączenia transportowe, energetyczne i cyfrowe przechodzą przez naszą granicę z Grecją – stwierdził Rumen Radew. Wskazał także, że region powinien wykorzystywać potencjał energetyczny Grecji – terminale LNG w tym kraju oraz greckie porty.

Łączność w sferze nauki, edukacji, technologii i innowacji – to według Rumena Radewa jeden z priorytetów bułgarskiego przewodnictwa w Inicjatywie Trójmorza w tym roku. Za inny polityk uznał wzmocnienie więzi ze strategicznymi partnerami formatu: Komisją Europejską, a także Niemcami i Stanami Zjednoczonymi (będącymi obserwatorami w ramach Trójmorza).

Fot. Equity For Infrastructure / Vimeo / Screen

Skip to content