Przyspieszona cyfryzacja firm odpowiedzią na pandemię. Kanownik: Trójmorze ma w tej kwestii osiągnięcia, ale jeszcze wiele przed nami
Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową – doniósł Deloitte na podstawie swojego raportu. Według jednej z największych firm doradczych i audytorskich prywatne przedsiębiorstwa zwiększyły swoje nakłady na inwestycje w cyfryzację oraz wdrażanie nowych technologii.
Firma Deloitte przeprowadziła ankietę, z której wynika, że transformacja cyfrowa okazała się odpowiedzią na kryzys. Tak przyznała ponad jedna trzecia badanych.
Cyfryzacja w kontekście Trójmorza
O rewolucji cyfrowej w państwach Trójmorza, do której doprowadziła pandemia, na niedawnej debacie podczas Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza mówił także prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. – Zmiany dotknęły edukację, pracę zdalną, również obszar usług uległ cyfryzacji. Miejmy jednak na uwadze, że nadal wiele małych i średnich przedsiębiorstw jest w tyle, jeżeli chodzi o ten aspekt – zauważył Kanownik.
Szef Związku Cyfrowa Polska podkreślił, że zapóźnienie technologiczne w tej kwestii stanowi wyzwanie zarówno dla poszczególnych państw, jak i biznesów z krajów skupionych w Inicjatywie Trójmorza.
Strategie rozwoju i zagrożenia
Jak czytamy w depeszy PAP analizującej raport Deloitte, „jedna czwarta firm na świecie rozpoczęła transformację cyfrową przed wybuchem pandemii COVID-19. 36 proc. respondentów stwierdziło jednak, że rozpoczęło ją dopiero w odpowiedzi na kryzys”. Podobne wyniki zanotowano także wśród przedsiębiorców w Europie Środkowej.
Deloitte w swoim raporcie również przedstawia, jak wyglądają obecne strategie rozwoju dla firm. Według badanych przedstawicieli głównym pomysłem na progres jest wzrost produktywności, a także właśnie transformacja cyfrowa. Z taką wizją zgodziło się 43 proc. badanych. Firma doradcza zaznaczyła, że wyniki z interesującego nas regionu Europy Środkowej pokrywają się z globalnymi rezultatami.
Ankieta Deloitte nie pominęła także sprawy potencjalnych zagrożeń, na jakie współcześnie mogą być wystawione prywatne przedsiębiorstwa. 25 proc. wszystkich respondentów zgodziła się, że ataki cybernetyczne są jednym z największych niebezpieczeństw w kontekście rozwoju firmy. Takie obawy są udziałem coraz większej liczby badanych, a co za tym idzie przewiduje się, że bezpieczeństwo cyfrowe będzie obszarem technologicznym, na który przedsiębiorstwa przeznaczą największe nakłady finansowe.
Źródło: polskieradio.pl, Twitter, Polska Agencja Prasowa