Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Ranking dobrobytu Legatum. Estonia najwyżej spośród państw Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Kraje naszego regionu zostały docenione ze względu na wzrastający poziom życia obywateli. Wśród krajów Trójmorza najwyżej znalazła się Estonia.

Ranking Prosperity tworzony jest dorocznie przez brytyjski think-tank Legatum Instititue. W tym roku eksperci organizacji sklasyfikowali 167 krajów świat pod względem jakości życia gospodarczego, wolności obywatelskich, praworządności, kapitału społecznego czy ochrony środowiska naturalnego.

Według Legatum Institute, najlepiej żyje się w takich państwach jak Dania, Norwegia i Szwecja. Spośród krajów Trójmorza, najwyżej, na 21 pozycji została sklasyfikowana Estonia. Niżej, na 26. miejscu znalazła się Słowenia, na 29. – Czechy, na 32. Łotwa, 34. Litwa, 35. Słowacja i 36. Polska. Pozostałe państwa regionu znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce.

Estończycy zostali wysoko ocenieni pod względem klimatu dla inwestycji, jakości zarządzania państwem, edukacji oraz ochrony środowiska naturalnego. Najniżej sklasyfikowane państwa w rankingu to kraje afrykańskie: Sudan Południowy, Republika Środkowej Afryki, Jemen, Czad i Somalia.

Skip to content