Region Google Cloud Warszawa uruchomiony. To pierwsza taka inwestycja w regionie

Podziel się tym wpisem:

Oficjalnie uruchomiono region Google Cloud Warszawa, największą inwestycję cyfrowej korporacji w Polsce (i pierwszą taką w regionie Europy Środkowo-Wschodniej). Jej wartość to blisko 2 miliardy dolarów. Zakłada stworzenie sieci lokalnej infrastruktury obliczeniowej, z której korzystać będą polskie – i nie tylko – firmy i instytucje.

– Region Google Cloud to infrastruktura obliczeniowa, która może przetwarzać znaczące ilości danych w bezpieczny sposób i służy do uruchamiania nawet najbardziej zaawansowanych systemów oraz aplikacji – przekazała w informacji prasowej Magdalena Dziewguć, dyrektor biznesowa Google Cloud w Polsce.

Korzyści dla firm, korzyści dla instytucji, korzyści dla konsumenta

Warszawski region Google Cloud to trzy strefy dostępowe, które „działają niezależnie” i są „połączone szybką sięcią”. Lokalizacja infrastruktury w Polsce gwarantuje „minimalne opóźnienia, a jednocześnie wysoką wydajność”. Pozwala też na szybsze działanie usług i aplikacji. Korzyści płyną, jak wskazała Dziewguć, i dla przedsiębiorców, i dla konsumentów.

Ci pierwsi „mogą nie tylko przechowywać nawet największe zbiory danych, ale także szybciej je analizować z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz systemów uczących się”. Pozwala to optymalizację procesów i redukcję kosztów. – Z kolei dla konsumenta może to oznaczać na przykład lepsze doświadczenie w korzystaniu ze sklepu internetowego, szybsze dostarczenie zamówień złożonych online, sprawniejsze systemy usług publicznych, niezakłócony dostęp do aplikacji obsługujących konto bankowe czy nawet mniejsze opóźnienia samolotów, pociągów i autobusów – podkreśliła dyrektor biznesowa Google Cloud.

Premier RP: Polska jest bardzo dobrym na wszelkiego rodzaju inwestycje

– Bardzo się cieszę, że coraz więcej polskich przedsiębiorców jest zainwestowanych w cyfryzację procesów operacyjnych, sprzedażowych, marketingowych itp. – mówił podczas otwarcia regionu Google Cloud premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, „naprawdę warto podejmować tego typu inwestycje”.

– To przyszłość gospodarki, która już teraz poprawia produktywność – zaznaczył szef polskiego rządu. Wyraził radość z tego, że „Google bierze udział w rozwoju bardzo innowacyjnych technologii, które powstają w Polsce. – Polska jest bardzo dobrym miejscem na wszelkiego rodzaju inwestycje, szczególnie w zakresie technologii – podsumował.

CEO Google: perspektywy rozwoju Polski w zakresie cyfrowego potencjału są bardzo obiecujące

Sundar Pichai, prezes cyfrowego giganta, ocenił, że „wysoka koncentracja bardzo wykwalifikowanych programistów oraz kwitnąca przedsiębiorczość sprawiają, że perspektywy rozwoju Polski w zakresie cyfrowego potencjału są bardzo obiecujące”. – Nasze główne europejskie centrum technologii chmurowych znajduje się teraz w Polsce – zaznaczył.

CEO Google zaznaczył, że „jest bardzo podekscytowany” tym, że nowy region Google Cloud powstał w Polsce. Jak mówił, „ciekawi go, jakie znajdzie zastosowanie przy tworzeniu nowych biznesów oraz jakie możliwości otworzą się dzięki temu w Polsce i na całym świecie”.

„Nasz kraj przystąpił do pierwszej ligi cyfrowego świata”

Po wydarzeniu w informacji prasowej Centrum Informacyjnego Rządu podkreślono, że znaczenie tej inwestycji amerykańskiej korporacji ma jeszcze większą wagę w dobie pandemii koronawirusa, zmuszającej do przyspieszenia tranformacji cyfrowej. Jak przypomniano, „projekt jest efektem strategicznego porozumienia Google z Chmurą Krajową, utworzoną przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski”. „Nasz kraj przystąpił do pierwszej ligi cyfrowego świata” – cytuje CIR polskiego premiera.

Wymieniono także w skrócie zalety dla firm regionu płynące z otworzenia Google Cloud w Warszawie. Wśród nich są m.in. ułatwienie przechodzenia firm i instytucji publicznych do chmury, zwiększenie efektywności oraz zapewnienie bezpieczeństwa danych polskich przedsiębiorstw i publicznych podmiotów dzięki użyciu „najlepszych dostępnych systemów zabazpieczeń”.

Źródła: Google, KPRM

Fot. Sundry Photography – stock.adobe.com

Skip to content