Rekord PKP Intercity. W wakacje kolej wybrało 20 mln pasażerów

Podziel się tym wpisem:

Rekordowe wakacje dla PKP Intercity. Okres od 1 czerwca do końca sierpnia polskie koleje mogą uznać za historycznie dobry.

Podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity przyznał, że rekord jest wynikiem m.in.: szeregu inwestycji w nowoczesny tabor oraz rozwój kanałów sprzedaży biletów, które dostępne były w atrakcyjnych cenach.

„Nawet na tle zeszłego, dotychczas najlepszego w naszych dziejach roku, te wyniki robią wrażenie. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. w te wakacje nasze pociągi przewiozły o 2 mln pasażerów więcej” – powiedział Tomasz Gontarz.

Co więcej, Gontarz przekazał, że w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia kolej wybrało 45 mln osób.

„Co oznacza, że nasz ambitny plan przekroczenia w tym roku liczby 60 milionów klientów jest jak najbardziej realny” – zaznaczył wiceprezes PKP Intercity.

Renesans kolei

Odrodzenie się transportu koleją obserwowane jest w całej Europie. Jednak w Polsce jest to szczególnie widoczne – po zniesieniu limitów pasażerów – podyktowanych obostrzeniami pandemicznymi, Polacy dosłownie wrócili do podróżowania pociągiem. Zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowych.

„W 2015 pociągi PKP Intercity zatrzymywały się w 296 miejscowościach na terenie całego kraju. Dziś tych punktów jest 413, co oznacza, że w ciągu ostatnich siedmiu lat oferta przewoźnika powiększyła się o 1/3, co umożliwiło pozyskanie wielu nowych pasażerów” – tłumaczył Tomasz Gontarz.

Wiceprezes podkreśla, że cała zarówno spółka, jak i jej podejście do klienta zmieniło się drastycznie na przestrzeni ostatnich dekad. Zmianie uległy standardy, a sam przewóz nabrał nowoczesnego wymiaru.

„Jeśli porównamy dzisiejsze Intercity do tego sprzed 10 czy 20 lat – to całkowicie inna marka i inne, wyższe standardy. Każdego miesiąca odbieramy nowe lub zmodernizowane wagony, lokomotywy czy elektryczne zespoły trakcyjne” – zauważa Tomasz Gontarz.

Co istotne, właściwie cały tabor zamawiany przez PKP Intercity jest produkowany w Polsce – czy to 12 nowych zespołów trakcyjnych typu FLIRT z siedleckiej fabryki Stadlera, czy też 81 nowych wagonów z poznańskiego FPS Cegielski. Spółka podpisała również umowę na 16 lokomotyw hybrydowych z bydgoską PESĄ.

„Fantastyczne wyniki to również efekt wprowadzenia nowych ofert handlowych obniżających cenę przejazdu, takich jak >>Taniej z bliskimi<<. Dzięki niej małe grupy od 2 do 6 pasażerów kupują bilety na pociągi TLK i IC z 30-procentowym rabatem. Od kilku lat konsekwentnie stawiamy także na sprzedaż online – obecnie aż 75 proc. biletów kupowanych jest na naszej stronie internetowej lub za pomocą aplikacji” – powiedział wiceprezes PKP Intercity.

pap/Forum Ekonomiczne w Karpaczu

fot. X/@PKPIntercityPDP

Skip to content