Rosną wspólne węgiersko-czeskie inwestycje w sektor spożywczy

Podziel się tym wpisem:

Rząd Węgier doinwestuje kwotą 4,7 mln euro przetwórnię oleju słonecznikowego zlokalizowaną w miejscowości Kiskunfélegyháza. Inwestycja warta 27,6 mln euro należy do firmy NT Kft, która pośrednio, poprzez holding Agrofert, należy do premiera Czech Andreja Babiša.

W fabryce powstanie 55 nowych miejsc pracy. Zakład przetworzy nawet 450 tys. ton nasion słonecznika rocznie, co przełoży się na produkcję 210 milionów litrów oleju słonecznikowego. 60 proc. produkcji trafi na eksport. Eksport węgierskiego przemysłu spożywczego wzrósł w zeszłym roku o 13 proc., a dzięki wsparciu państwa, w okresie pandemii, uratowano 26 tyś. miejsc pracy.

Znaczący inwestor na Węgrzech

Holding spożywczy Agrofert jest znaczącym inwestorem na Węgrzech. Jako wiodący udziałowiec ma akcje w pięciu firmach, generujących obroty w wysokości setek miliardów forintów. Są to przedsiębiorstwa nie tylko stricte spożywcze, zajmujące się produkcją kukurydzy, lecz także sprzedające maszyny rolnicze.

Wielu komentatorów zarzuca czeskiemu premierowi konflikt interesów oraz nepotyzm, bowiem dzięki jego pozycji, firmy, z którymi jest lub był związany, mogą liczyć na preferencyjne warunki działania na węgierskim rynku. Sprawę badała także kilka lat temu Komisja Europejska, która miała wątpliwości co do rozdzielania funduszy unijnych w Czechach. Agrofert był jednym z beneficjantów.

Drugi pracodawca prywatny w Czechach

Ten potentat na rynku rolnym, chemicznym i spożywczym jest drugim po Škodzie Auto, pracodawcą prywatnym w Czechach, zatrudniając ponad 25 tys. ludzi. Roczne unijne wsparcie dla holdingu wynosiło ponad 20 mln euro rocznie. To prawie 15 proc. skonsolidowanego zysku netto, a więc istotne kwoty bilansowe. Biznesmen i polityk inwestuje także w Polsce, Słowacji czy Niemczech.

Sam Andrej Babiš jest drugim najbogatszym obywatelem Czech. Oprócz produkcji nawozów, skupie produktów rolnych czy handlu wyrobami spożywczymi, Babiš jest właścicielem radia, gazet czy portali internetowych. Od 2017 r. jest premierem Czech i formalnie zrzekł się wszelkich udziałów w swoich spółkach. Jego majątek jest szacowany na kilka miliardów dolarów.

Skip to content