Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza. Zapowiedź drugiego dnia wydarzenia

Podziel się tym wpisem:

30 czerwca będzie drugim i zarazem ostatnim dniem Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza. Eksperci zajmą się kwestiami bezpieczeństwa energetycznego, nauki, rolnictwa czy turystyki właśnie w kontekście Trójmorza.

Tak jak w dniu poprzednim na sesje obowiązuje rejestracja online. Jest ona możliwa 30 czerwca od 9 do 10 rano. Po tym nastąpi wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Sprawy gospodarcze państw Trójmorza

Od 10.30 Kongres wkroczy w tematykę gospodarczą i finansową. Na pół godziny do 11 planowane jest wystąpienie prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka, który przybliży sprawę fuzji Orlenu, PGNiG i Lotosu. Następnie prezes GPW w Warszawie Marek Dietl omówi współpracę giełd państw Inicjatywy.

 Od 11.15 głos zabierze szefowa Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka i skupi uwagę słuchaczy na kwestii odbudowy krajów po pandemii poprzez inwestycje w infrastrukturę. Z kolei Grzegorz Lewicki z Klubu Jagiellońskiego będzie moderatorem dyskusji na temat instrumentów finansowej współpracy Trójmorza. Swoim zdaniem w tym temacie podzielą się eksperci: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wiceprezes BGK Paweł Nierada, prezes zarządu Pekao S.A. Leszek Skiba, prezes zarządu PTE PZU Piotr Kuszewski.

Energetyka i rolnictwo

Po przerwie Kongres pochyli się nad problematyką bezpieczeństwa energetycznego w aspekcie odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju. Dyskusję na ten temat poprowadzi prezes zarządu Fundacji Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych Remigiusz Nowakowski, a jego gośćmi będą między innymi członkowie zarządów PKN Orlen, PGNiG, Lotosu czy Grupy Azoty.

Następnie przedmiotem zainteresowania będzie rolnictwo, a tę część wydarzenia rozpocznie swoim wystąpieniem minister rolnictwa Grzegorz Puda. Natomiast od 13.40 debata dotycząca rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego w obszarze Trójmorza. O tej problematyce podyskutują między innymi członek zarządu Krajowej Spółki Cukrowej Tomasz Olenderek, prezes Elewarr Daniel Alain Korona, zastępca dyrektora generalnego KOWR Michał Wiśniewski czy Christian Gavrilut z Grampet Group TBC.

Ostatnie wydarzenia na Kongresie

O 14.45 swoje wystąpienie będzie miał wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Będzie to przyczynek do przejścia na Kongresie do spraw cyfryzacji. Od 15 przez godzinę będzie trwać panel na temat Transformacji cyfrowej i jej znaczenia dla rozwoju makroregionu w kontekście walki ze skutkami pandemii. Partnerem merytorycznym tej sesji jest Związek Cyfrowa Polska, a moderacją spotkania zajmie się jej prezes Michał Kanownik.

Następnie na godzinę 16 zaplanowana jest dyskusja o wyzwaniach dla Inicjatywy Trójmorza w kontekście nauki i gospodarki. Sesje poprowadzi szef gabinetu ministra edukacji i nauki Radosław Brzózka, a ekspertami będą minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Mikołaj Różycki, dr hab. Mieczysław Ryba i dr hab. Jacek Gołębiowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prezes Factor Consulting Stanisław Pisarski, wiceprezes zarządu Fundacji ECCC Marek Miłosz, Pavol Mačala ze Stowarzyszenia Naukowego Personalizm i dyrektor Instytutu Trimarium Dávid Szabó.

Dyskusja o Via Carpatii

Ostatnie spotkanie na Samorządowym Kongresie Gospodarczym II Forum Regionów Trójmorza odbędzie się o godzine 17, a będzie dotyczyć trasy Via Carpatia i jej możliwości w kontekście promocji turystycznej obszaru państw Inicjatywy. „Głównym tematem panelu dyskusyjnego, pod patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej, będzie zaprezentowanie najlepszych praktyk w turystyce w państwach leżących w obszarze Trójmorza. Międzynarodowi eksperci wskażą innowacyjne rozwiązania w obszarze promocji turystycznej, które z sukcesem stosują w swoich krajach.” – czytamy o tym wydarzeniu na stronie promującej cały Kongres.

Moderacją panelu zajmie się prezes zarządu Fundacji Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc Adam Mikołajczyk. Natomiast samą kwestię dokładnie omówią eksperci, między innymi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, burmistrz miasta Jonava (pol. Janów) na Litwie Mindaugas Sinkevičius, dyrektor słoweńskiego Convention Bureau Miha Kovačič czy dyrektor przedstawicielstwa na Polskę Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Agnieszka Anna Puszczewicz.

Partnerem merytorycznym Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza jest Fundacja Trójmorze, natomiast partnerem medialnym – Portal Trójmorze.

Źródło: congress.lubelskie.pl

Skip to content