Sankcje wobec Rosji – jest nowy pakiet. Co zawiera?

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:


Sankcje wobec Rosji – kolejny pakiet wszedł w życie. Restrykcje, ostatecznie uzgodnione przez państwa członkowskie, zostały w czwartek opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Co zawiera nowa „czarna lista” UE?

Lista nowych sankcji ma być „uzupełnieniem” poprzednich pakietów. Polscy europosłowie wskazywali bowiem, że niektóre z zapisów można z łatwością „obejść”.

Sankcje wobec Rosji

Jednym z największych ciosów wymierzonych w Rosję jest embargo na import złota. Surowiec ten jest bowiem najważniejszym towarem eksportowym Rosji, zaraz po surowcach energetycznych. Embargo obejmie także wyroby biżuteryjne – tak jak wnioskowała Polska.

Co ważne, nowy pakiet rozszerza listę towarów, których eksport do Federacji Rosyjskiej jest oficjalnie zakazany. Zakaz obejmuje:

  • wyroby technologiczne;
  • produkty farmaceutyczne i chemiczne – podwójnego zastosowania.

Towary podwójnego zastosowania to farmaceutyki i chemikalia, które mogą zostać wykorzystane zarówno w działaniach cywilnych jak i wojskowych.

Nowością jest jednak zobowiązanie osób znajdujących się na „czarnej liście” do ujawnienia swojego majątku. Jeśli właściciel ujawni swój majątek – zostanie on zamrożony. Jeśli jednak, ktoś odmówi lub zatai majątek, zostanie to uznane za złamanie unijnego prawa. Wtedy organy właściwe kraju członkowskiego, będą mogły np. skonfiskować majątek (zgodnie z prawem).

„Nocne Wilki” z sankcjami

Do listy sankcji dopisano 48 kolejnych osób. To m.in.: członkowie gangu motocyklowego „Nocne Wilki” oraz ich lider Aleksander Załdostanow – bliski przyjaciel Władimira Putina. Na liście znalazły się także osoby, oskarżone o zdradę Ukrainy. Jest to m.in. Konstantin Iwaszczenko – samozwańczy mer Mariupola.

Apel o więcej broni i sankcji

Oprócz majątków, sankcje wobec Rosji dotkną także ludzi kultury, polityków, wojskowych oraz członków rodzin znanych na całym świecie oligarchów. Aktywa dziewięciu podmiotów zostaną zamrożone na terenie UE. To m.in.: firma zbrojeniowa, gang „Nocne Wilki” czy fundacja Russkij Mir. Ta ostatnia oskarżana jest o szerzenie ideologicznej propagandy Putina na terenie krajów postsowieckich.

Restrykcje dotkną także Sberbank. Ten już wcześniej odłączony został od systemu SWIFT. Blokada transakcji nie obejmuje (w przypadku wszystkich rosyjskich banków) transakcji dotyczących handlu żywnością.

Prezydent Ukrainy ponownie zaapelował do krajów zachodnich o „nie odpuszczanie” w kwestii sankcji. Pierwsza Dama Ukrainy w USA zaapelowała o zwiększenie dostaw broni.

Źródło: PAP, Twitter

fot.: twitter/globsec.org

Skip to content