Seminarium państw V4 i Japonii. Wiceszef MSZ: Trójmorze kluczowym projektem geopolitycznym regionu

Podziel się tym wpisem:

Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński mówił podczas seminarium poświęconemu współpracy na linii Grupa Wyszehradzka – Japonia o celach i założeniach Inicjatywy Trójmorza. – Współpraca trójmorska zmierza przede wszystkim do lepszego wykorzystania potencjału gospodarczego regionu, a w rezultacie wzmocnienia globalnego znaczenia całej Unii Europejskiej – podkreślił.

Jak przekazało polskie MSZ tegoroczne seminarium państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii zorganizowała Ambasada RP w Tokio, we współpracy z japońskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Uniwersytetem Josai. Wydarzenie odbywa się cyklicznie, a jej gospodarzem jest ambasada kraju sprawującego prezydencję w V4.

„Kluczowy projekt geopolityczny” w regionie

Polska dyplomacja zaznaczyła, że spotkanie było „okazją do promocji Inicjatywy Trójmorza i ugruntowania rosnącego zainteresowania tym formatem współpracy regionalnej”. Wiceszef MSZ mówił w swoim wystąpieniu o założeniach przyświecających Inicjatywie oraz jej znaczeniu dla rozbudowy regionalnej infrastruktury w dziedzinie transportu, energetyki i cyfryzacji.

Jak wskazał Paweł Jabłoński, Trójmorze to „kluczowy projekt geopolityczny w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, koncentrujący się na poprawie konektywności w tej części kontynentu”. – Współpraca trójmorska zmierza przede wszystkim do lepszego wykorzystania potencjału gospodarczego regionu, a w rezultacie wzmocnienia globalnego znaczenia całej Unii Europejskiej. Rozwój Inicjatywy Trójmorza odgrywa także ważną rolę we wzmacnianiu relacji transatlantyckich – cytuje MSZ wiceministra.

Projekty interesujące dla inwestorów

Dyplomata przedstawił swoim rozmówcom najważniejsze projektu infrastrukturalne Inicjatywy Trójmorza, takie jak Via Carpatia, Korytarz Północ-Południe i Autostradę Cyfrową Trójmorza. Podkreślił, że mogą one być interesujące dla inwestorów z Japonii. Mówił też o roli Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza we wspieraniu kluczowych projektów regionalnych.

Ponadto wiceminister „zadeklarował też otwartość na współpracę z partnerami pozostającymi poza Inicjatywą Trójmorza, podkreślając szczególne zainteresowanie i perspektywy współpracy z Japonią”.

Źródło: MSZ

Fot. Tymon Markowski / MSZ 

Skip to content