Strefa wolnego podróżowania w krajach Grupy Wyszehradzkiej? Szijjártó: szefowie MSZ V4 uznali to za dobry pomysł

Podziel się tym wpisem:

Wprowadzenie strefy wolnego podróżowania dla zaszczepionych w ramach Grupy Wyszehradzkiej byłoby dobrym pomysłem – przyznał szef węgierskiego MSZ-u Peter Szijjártó.

Polityk w rozmowie z Polsat News potwierdził, że ta propozycja została przekazana innym partnerom z V4.

Minister wyraził nadzieję, że powrót do normalności nabierze realistycznych kształtów. Podkreślił, że celem jest jak najszybszy powrót do życia sprzed pandemii, a kluczem do tego są szczepienia na COVID-19.

Porozumienia m.in. z Chorwacją i Słowenią

Peter Szijjártó powiedział, że porozumienia dotyczące podróży rząd w Budapeszcie zawarł już z Chorwacją i Słowenią, ale też Czarnogórą, Serbią i Bahrajnem.

– Zaproponowałem moim kolegom z Grupy Wyszehradzkiej – czemu nie stworzyć takiego porozumienia w ramach grupy V4? Czemu nie pozwolić w pełni zaszczepionym obywatelom Grupy Wyszehradzkiej podróżować bez ograniczeń w ramach krajów grupy?- dodał szef węgierskiej dyplomacji.

Reakcja ministrów V4

Szijjártó zdradził, że przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej uznali to za dobry pomysł z zastrzeżeniem, że muszą skonsultować się z krajowymi ministrami zdrowia

– Nasze państwo podjęło już decyzję i przy zachowaniu zasady wzajemności Węgry uznają potwierdzenia szczepień z Polski, Czech i Słowacji – stwierdził węgierski polityk.

Źródło: Polsat News

Skip to content